Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Na padající hvězdy s rádiem a vánoční zatmění

aneb Topocentrický pohled na vesmír v prosinci 2019. Na druhý svátek vánoční si můžeme užít prstencové zatmění Slunce v Malajsii či Indonésii. Doma uvidíme několik setkání planet s Měsícem a v rádiu možná uslyšíme slzy Blíženců.

Měsíc na začátku prosince dorůstá do první čtvrti, která nastává 4. prosince v 7:57 SEČ. Kolem planet na večerní obloze procházel už koncem listopadu, takže trojice Jupiter – Venuše – Saturn je nad jihozápadním obzorem osamělá, ale přesto krásná na pohled.

1. 12. 2019 - Jupiter, Venuše a Saturn na večerní obloze.

Jupiter se vzápětí stane nepozorovatelným, protože se při pohledu ze Země sune směrem ke Slunci. Totéž provádí také Saturn. Venuše se naopak od Slunce úhlově vzdaluje a díky tomu se 11. prosince obě planety ocitnou ve vzájemné konjunkci (nejtěsnějším přiblížení).

11. 12. 2019 - Venuše v konjunkci se Saturnem večer nad jihozápadním obzorem.

Pozorovat meteory za úplňku nám pomůže radar

Měsíc se následujícího rána, 12. prosince v 6:12, ocitne v úplňku, čímž ovšem zcela zruší podívanou na meteory roje Geminid. Mateřským tělesem meteoroidů, které světelné jevy v atmosféře způsobují, je v tomto případě mimořádně zajímavé těleso Phaeton. Maximum Geminid pojmenovaných podle souhvězdí Blíženců, z nějž zdánlivě vylétají, nastává 14. prosince. Roj je to podobně vydatný, jako srpnové „slzy svatého Vavřince“. V době nejvyšší aktivity bychom mohli zaznamenat až 120 „padajících hvězd“ za hodinu, ale světlo úplňku letos slabší meteory zcela eliminuje a pro naše oči zůstanou jen ty nejjasnější. Takovou podívanou, jakou v roce 2017 vyfotografoval Jeff Dai v čínské provincii Heilongjiang, tedy nezažijeme. Hodí se také přiznat, že výsledný obraz vznikl složením několika snímků. Fotografie se v roce 2017 stala Astronomickým snímkem dne.

14. 12. 2019 - maximum meteorického roje Geminid bude letos rušit svit Měsíce; fotografie meteorů stejného roje z roku 2017 se stala Astronomickým snímkem dne.

Slzy pro neviditelné Geminidy ale ronit nemusíme. Meteory lze zaznamenat pomocí radiopřijímače. Protože jsou to vlastně ionizované stopy po průletu prachových částeček vzduchem, máme naději, že se od nich nakrátko odrazí nějaké velmi vzdálené vysílání a v přijímači to zašumí.

Populárním zdrojem rádiových vln je francouzský vojenský radar GRAVES střežící kosmický prostor nad Evropou. Jeho vysílací antény mají celkový výkon 50 kW a díky tomu nám umožňují zaznamenat meteory i z pozorovacích míst velmi vzdálených od něj.

Vysílač radaru GRAVES.
Přijímač radaru GRAVES.

Astronomové-amatéři si tuto metodu velmi oblíbili. Mohou ji uplatnit nejen za úplňku, ale vlastně za jakéhokoli počasí. A z pohodlí obýváku. Ven je třeba vystrčit jen anténu a zamířit ji na správné místo na obloze – v tomto případě nejde ani tak o to, odkud meteory vylétají, ale o průnik radarem skenovaného prostoru s oblastí, kterou pokrývá naše anténa. Přestože radar GRAVES nemíří do prostoru nad námi, k zachycení ionizovaných stop po průletu meteoroidů atmosférou jeho signál i u nás použít lze. Podrobnosti o pozorování meteorů v rádiovém oboru čtenáři najdou na serveru astro.cz a v zajímavé práci talentované studentky Natálie Slivkové.

Dění na obloze v prosinci 2019

Slunovrat

Po úplňku Měsíc putuje mezi zimními souhvězdími, 19. prosince v 5:56 se dostane do poslední čtvrti a 20. prosince se setká s hvězdou Spikou z jarního souhvězdí Panny. Ano, je to tak, ještě nezačala astronomická zima, a už jsou ve druhé polovině noci vidět všechna jarní souhvězdí. Je to samozřejmě způsobeno tím, že noci jsou teď v prosinci v našich zeměpisných šířkách extrémně dlouhé (což mají astronomové rádi, jen kdyby u toho nemrzlo jako v pekle).

Zimní slunovrat, a tedy začátek astronomické zimy, nastává 22. prosince 2019 v 5:19 SEČ. A hned se začnou dít další věci. Už o den později se couvající měsíční srpek přiblíží k Marsu:

23. 12. 2019 - couvající Měsíc v blízkosti Marsu pozorovatelný ráno na jihovýchodě.

Vánoční zatmění

Do novu se Měsíc dopracuje 26. prosince v 6:13 a způsobí při něm prstencové zatmění Slunce. To ovšem nebude pozorovatelné od nás. Mapu s vyznačeným územím, z nějž je zatmění pozorovatelné, vytvořil na podkladu Google maps Xavier Jubier.

26. 12. 2019 - prstencové zatmění Slunce; mapa vyznačující území, z nějž je zatmění pozorovatelné.

Ale může to být dobrý tip na vánoční výlet. Pás anularity, což je oblast, z níž je zatmění pozorovatelné jako prstencové, prochází přes Indonésii, Malajsii, či Singapur. Stačí sednout na letadlo… (jen tam možná zrovna bude trojnásob draho).

26. 12. 2019 - prstencové zatmění Slunce bude nejlépe pozorovatelné z Malajsie, Singapuru a Indonésie.

Ještě na konci prosince se nový Měsíc stihne vrátit na večerní oblohu. Nad jihozápadním obzorem se 29. prosince potká s jasnou Večernicí.

29. 12. 2019 - na konci prosince se Měsíc opět vrací na večerní oblohu - setkání s Venuší.

A pak už bude Nový rok a noci se začnou zkracovat – o slepičí krok. Do té doby Vám, milí čtenáři, přeji hodně splněných přání při sledování padajících hvězd (i když nevím, zda to platí i při pozorování v rádiovém oboru) a hezké Vánoce s prstencovým zatměním.

Autor: Jan Veselý | sobota 30.11.2019 16:30 | karma článku: 10,75 | přečteno: 269x
  • Další články autora

Jan Veselý

Její zářivá jasnost Jitřenka

Planety viditelné očima opustily večerní oblohu a postupně se stěhují na tu ranní, kde se seskupují okolo Venuše, aby na jaře zahrály několik představení pro ranní ptáčata. To je topocentrický pohled na vesmír v březnu 2022.

9.3.2022 v 9:30 | Karma: 11,05 | Přečteno: 340x | Diskuse| Věda

Jan Veselý

Nejmenší z trpaslíků mezi Kuřátky a první Američan

Saturn je nepozorovatelný, ale ostatní planety jsou vidět ráno a Venuše dosáhne nejvyšší jasnosti. Amerika bude slavit 60. výročí svého prvního astronauta na oběžné dráze. To je Topocentrický pohled na vesmír v únoru 2022.

9.2.2022 v 19:00 | Karma: 10,82 | Přečteno: 217x | Diskuse| Věda

Jan Veselý

Krátká epizoda s Merkurem a nekončící Vánoce s Webbem

Webbův teleskop je konečně vesmírný a oblohou se mihnou všechny planety pozorovatelné očima. Vidět jsou Jupiter a Mars, objeví se Venuše, zmizí Saturn, Merkur se objeví i zmizí. To je topocentrický pohled na vesmír v lednu 2022.

7.1.2022 v 19:00 | Karma: 12,57 | Přečteno: 255x | Diskuse| Věda

Jan Veselý

Největší astronomické Vánoce

Planety hřadují na večerní obloze, Webbův teleskop je natankován palivem, vánoční kometární chiméra je na scéně a vrací se letní souhvězdí. To je topocentrický pohled na vesmír v prosinci 2021.

9.12.2021 v 22:22 | Karma: 15,95 | Přečteno: 315x | Diskuse| Věda

Jan Veselý

Trpaslík číslo 1

Na listopadové obloze uvidíme Měsíc na tradiční cestě mez planetami a od fáze k fázi. V souhvězdí Býka můžeme zkusit najít Ceres – první „bývalou planetu“ Sluneční soustavy. To je Topocentrický pohled na vesmír v listopadu 2021.

31.10.2021 v 18:00 | Karma: 10,63 | Přečteno: 241x | Diskuse| Věda
  • Nejčtenější

Tři roky vězení. Soud Ferimu potvrdil trest za znásilnění, odvolání zamítl

22. dubna 2024,  aktualizováno  14:47

Městský soud v Praze potvrdil tříletý trest bývalému poslanci Dominiku Ferimu. Za znásilnění a...

Moderní lichváři připravují o bydlení dlužníky i jejich příbuzné. Trik je snadný

18. dubna 2024

Premium Potřebujete rychle peníze, pár set tisíc korun a ta nabídka zní lákavě: do 24 hodin máte peníze na...

Takhle se mě dotýkal jen gynekolog. Fanynky PSG si stěžují na obtěžování

21. dubna 2024  16:37

Mnoho žen si po úterním fotbalovém utkání mezi PSG a Barcelonou postěžovalo na obtěžování ze strany...

Školu neznaly, myly se v potoce. Živořící děti v Hluboké vysvobodili až strážníci

22. dubna 2024  10:27

Otřesný případ odhalili strážníci z Hluboké nad Vltavou na Českobudějovicku. Při jedné z kontrol...

Prezident Petr Pavel se zranil v obličeji při střelbě ve zbrojovce

19. dubna 2024  15:44

Prezident Petr Pavel se při střelbě na střelnici v uherskobrodské České zbrojovce, kam zavítal...

Odvrátili jsme dronový útok na Minsk z území Litvy, tvrdí Bělorusko

25. dubna 2024  13:11,  aktualizováno  13:15

Šéf běloruské tajné služby (KGB) Ivan Tertel ve čtvrtek uvedl, že se podařilo zmařit dronový útok...

Ministerstvo vyčlenilo vakcíny pro těhotné. Válek apeluje na přeočkování dětí

25. dubna 2024  11:30,  aktualizováno  13:10

V Česku stále rapidně přibývá případů černého kašle. „Registrujeme 956 nových případů,“ řekla...

„Není podstatné být vidět, ale mít výsledky.“ Politici reagují na konec ministryně

25. dubna 2024  10:46,  aktualizováno  13:10

O demisi ministryně pro vědu, výzkum a inovace Heleny Langšádlové (TOP 09) byl premiér Petr Fiala...

Studentky rozrušila přednáška psycholožky, tři dívky skončily v nemocnici

25. dubna 2024  12:40,  aktualizováno  13:05

Na kutnohorské střední škole zasahovali záchranáři kvůli skupině rozrušených studentek. Dívky...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

  • Počet článků 71
  • Celková karma 0
  • Průměrná čtenost 597x
Zabývám se popularizací astronomie a příbuzných věd v instituci zvané Hvězdárna a planetárium hl. m. Prahy, takže jsem vlastně učitel bez povinnosti zkoušet, známkovat a udržovat kázeň. Učím fyziku na gymnáziu, kde čelím všem těm povinnostem, od nichž jsem na hvězdárně osvobozen. Kromě fyzikálního pohledu na svět mě zajímá hlasitá hudba (od pankáčů po Šostakoviče), objevování soudobé hudby (tzv. vážné), divadlo, opera, výtvarné umění a historie.