Premium

Získejte všechny články mimořádně
jen za 49 Kč/3 měsíce

Tranzit Merkuru a příchod planet

aneb Topocentrický pohled na vesmír v listopadu 2019. Zatímco se z oblohy postupně vytrácí Jupiter a po něm Saturn, znovu se objeví Mars, Venuše a také Merkur. Slunci nejbližší planeta ale ještě před tím předvede parádní divadlo.

Na začátku listopadu zastihneme na večerní obloze dorůstající srpek Měsíce, který se 2. listopadu přiblíží k Saturnu. Po setmění je uvidíme nad jižním obzorem, na jihozápadě pak bude zapadat Jupiter.

2. 11. 2019 - Měsíc s Jupiterem a Saturnem nad jižním a jihozápadním obzorem.

Dne 4. listopadu se pak v 11.23 SEČ (středoevropského času) Měsíc ocitá v první čtvrti a do úplňku doroste 12. listopadu ve 14.34. Měsíc v úplňku bude poněkud přesvětlovat asteroid (4) Vesta, který je právě v opozici se Sluncem (to znamená, že je na obloze naproti Slunci). Letošní opozice nejjasnějšího z asteroidů není příznivá také proto, že jasnost Vesty ani nedosáhne hranice viditelnosti bez dalekohledu.

12. 11. 2019 - Měsíc v úplňku a asteroid Vesta v opozici se Sluncem.

Mikrozatmění

Již den před úplňkem a opozicí Vesty si svoji slávu užije nejmenší planeta Sluneční soustavy. Merkur se dostane do dolní konjunkce se Sluncem. Slovo dolní v tomto případě znamená, že se planeta nachází mezi Zemí a Sluncem, nikoli, že by byla na obloze „pod“ slunečním kotoučem. Tentokrát dokonce nebude „pod“ ani „nad“ (uvozovky jsou tu proto, že obyvatelé jižní polokoule by to viděli obráceně, takže tyto termíny jsou v astronomii nepoužitelné). Merkur se ocitne přímo před Sluncem. Uvidíme přechod (tranzit) Merkuru.

Když jsme tento úkaz mohli pozorovat v roce 2016, nazval jsem jej mikrozatměním. To proto, že v principu jde o stejnou situaci, jako když nastává zatmění Slunce, jen s tím rozdílem, že se mezi nás a sluneční kotouč nedostane Měsíc, ale planeta Merkur. Merkur je při pohledu ze Země v novu (tedy strana přivrácená k nám tone ve tmě a jeví se nám být černá) a na Slunci se jeví jako tmavá tečka. Má však kvůli velké vzdálenosti Merkuru od Země tak malý úhlový průměr, že není rozlišitelný očima. Je třeba vzít na pomoc dalekohled.

Pozor na oči!!

A to je největší úskalí pozorování přechodu Merkuru přes sluneční disk. Jde vlastně o pozorování Slunce. A jeho světlo má takovou intenzitu, že nám při přímém pozorování hrozí trvalé poškození nebo ztráta zraku. Nejlepší je využít nabídku některé z hvězdáren. Ty jsou vybaveny speciálními přístroji, s jejichž pomocí bude možné Merkur před Sluncem pozorovat.

7. 5. 2003 - takto vypadal přechod Merkuru přes sluneční disk v roce 2003 fotografovaný na hvězdárně v Hradci Králové.

U nás začne úkaz vstupem Merkuru před sluneční kotouč ve 13.36 SEČ. Poté bude mikroskopická černá tečka putovat přes Slunce ještě 5,5 hodiny, ale u nás podívanou ukončí západ Slunce v 16.22 (na 15. poledníku a 50. rovnoběžce). Uvidíme tedy první polovinu z přechodu Merkuru před Sluncem. Celý úkaz bude pozorovatelný například z Jižní Ameriky a východní části Severní Ameriky.

11. 11. 2019 - mapa viditelnosti tranzitu Merkuru - žlutě jsou vyznačené oblasti, z nichž je pozorovatelná alespoň část úkazu, okrovou barvu mají místa, kde lze vidět celý přechod Merkuru.

Ze zmínky o tom, že jsme naposledy tento úkaz viděli v roce 2016, by mohl vzniknout poněkud mylný dojem, že k přechodu Merkuru přes Slunce dochází poměrně často. Díky sklonu oběžné dráhy Merkuru vůči rovině, v níž obíhá naše Země, nedochází k tranzitu při každém průletu Merkuru mezi námi a Sluncem. Většinou Merkur Slunce mine. Průměrný interval mezi přechody, jež můžeme pozorovat, je okolo 15 roků. Teď nás čeká delší půst a příští přechod Merkuru až 13. listopadu 2032.

Dění na obloze v listopadu 2019

Živé obrazy na obloze

Vraťme se k pouti Měsíce mezi hvězdami a planetami. Poslední čtvrt nastává 19. listopadu ve 22:10 a během couvání do novu pak Měsíc předvede několik živých obrazů ve spolupráci s planetami. Po poledni 24. listopadu se couvající srpek Měsíce přiblíží k Marsu. Na naší obloze uvidíme Měsíc ráno na jihovýchodě spolu s Marsem, jasnou hvězdou Spikou ze souhvězdí Panny a také Merkurem, který se po průletu mezi Zemí a Sluncem stihne ještě v listopadu objevit na ranní obloze.

24. 11. 2019 - Měsíc u Marsu, Merkuru a hvězdy Spiky na ranní obloze.

Když se pak za večerního soumraku téhož data, 24. listopadu, podíváme nad jihozápadní obzor, najdeme tam dvě nejjasnější planety – Venuši a Jupiter – v těsném přiblížení (konjunkci), jež bude zblízka závistivě sledovat Saturn.

24. 11. 2019 - konjunkce Venuše a Jupiteru pozorovatelná spolu se Saturnem za večerního soumraku.

Krátce potom nastane měsíční nov (26. listopadu v 16:05) a o několik dní později se Měsíc vrátí tam, kde byl na začátku listopadu: jako dorůstající srpek jej opět najdeme večer nad jihozápadním obzorem. Vzhledem k tomu, že tam současně doslova tančí planety (pohybují se tak elegantně a rychle, že každý večer zaznamenáme změnu), rozloučíme se s listopadem nádherným pas de quatre:

29. 11. 2019 - čtveřice těles Sluneční soustavy tančící nad jihozápadním obzorem.

 

Autor: Jan Veselý | středa 30.10.2019 18:30 | karma článku: 14,11 | přečteno: 292x
  • Další články autora

Jan Veselý

Její zářivá jasnost Jitřenka

Planety viditelné očima opustily večerní oblohu a postupně se stěhují na tu ranní, kde se seskupují okolo Venuše, aby na jaře zahrály několik představení pro ranní ptáčata. To je topocentrický pohled na vesmír v březnu 2022.

9.3.2022 v 9:30 | Karma: 11,05 | Přečteno: 340x | Diskuse| Věda

Jan Veselý

Nejmenší z trpaslíků mezi Kuřátky a první Američan

Saturn je nepozorovatelný, ale ostatní planety jsou vidět ráno a Venuše dosáhne nejvyšší jasnosti. Amerika bude slavit 60. výročí svého prvního astronauta na oběžné dráze. To je Topocentrický pohled na vesmír v únoru 2022.

9.2.2022 v 19:00 | Karma: 10,82 | Přečteno: 217x | Diskuse| Věda

Jan Veselý

Krátká epizoda s Merkurem a nekončící Vánoce s Webbem

Webbův teleskop je konečně vesmírný a oblohou se mihnou všechny planety pozorovatelné očima. Vidět jsou Jupiter a Mars, objeví se Venuše, zmizí Saturn, Merkur se objeví i zmizí. To je topocentrický pohled na vesmír v lednu 2022.

7.1.2022 v 19:00 | Karma: 12,57 | Přečteno: 255x | Diskuse| Věda

Jan Veselý

Největší astronomické Vánoce

Planety hřadují na večerní obloze, Webbův teleskop je natankován palivem, vánoční kometární chiméra je na scéně a vrací se letní souhvězdí. To je topocentrický pohled na vesmír v prosinci 2021.

9.12.2021 v 22:22 | Karma: 15,95 | Přečteno: 315x | Diskuse| Věda

Jan Veselý

Trpaslík číslo 1

Na listopadové obloze uvidíme Měsíc na tradiční cestě mez planetami a od fáze k fázi. V souhvězdí Býka můžeme zkusit najít Ceres – první „bývalou planetu“ Sluneční soustavy. To je Topocentrický pohled na vesmír v listopadu 2021.

31.10.2021 v 18:00 | Karma: 10,63 | Přečteno: 241x | Diskuse| Věda
  • Nejčtenější

Nahá umělkyně za zvuků techna házela před dětmi hlínou. Už to řeší policie

3. května 2024  10:10,  aktualizováno  13:43

Policie prošetřuje vystoupení, ke kterému došlo na Akademii výtvarných umění (AVU). Umělkyně a...

Stovky amerických obrněnců se v řádu dnů nepozorovaně přemístily do Česka

2. května 2024  17:21

Několik set vozidel americké armády včetně obrněnců Bradley nebo transportérů M113 se objevilo ve...

Německo je otřeseno. Přišel brutální útok na politika, pak následoval další

4. května 2024  17:40,  aktualizováno  21:09

Na lídra kandidátky německé sociální demokracie (SPD) v Sasku do evropských voleb Matthiase Eckeho...

Auto vyjelo z vozovky a srazilo tři lidi. Žena zemřela, dvě vnučky jsou zraněné

2. května 2024  16:40,  aktualizováno  3.5 12:38

Osobní auto srazilo dnes odpoledne v Čáslavicích na Třebíčsku ženu a dvě děti. Žena srážku...

Vyváděla strašné věci. Zahradil označil Jourovou za nejhorší z eurokomisařů

4. května 2024

Premium Když Česko vstoupilo 1. května do Evropské unie, byl tam matador ODS Jan Zahradil kooptován...

Záchranka na maratonu ošetřila 52 běžců po kolapsu, do nemocnice museli čtyři

5. května 2024  13:30,  aktualizováno  17:53

Záchranáři na Pražském mezinárodním maratonu ošetřili 52 běžců, vesměs po kolapsu. Informovali o...

V německém Magdeburgu strhl vichr skákací hrad i s dětmi do Labe

5. května 2024  17:45

V německém Magdeburgu v neděli poryv větru strhl do Labe skákací hrad, na kterém se bavilo několik...

Ruští úředníci utíkají z Ukrajiny, nedočkali se slíbené raketové kariéry

5. května 2024  17:34

Ruští úředníci, kteří v počátcích invaze odešli na výzvu Kremlu pracovat na okupovaná území na...

Absurdita blahobytu. Miliardy porcí jídla končí v koši, nejvíc plýtváme doma

5. května 2024

Premium Přestože existují potravinové banky, kam míří neprodané jídlo ze supermarketů a řada hotelů,...

10 nejčastějších podvodů na internetu: Dokážete ochránit sebe i svou rodinu?
10 nejčastějších podvodů na internetu: Dokážete ochránit sebe i svou rodinu?

V digitální éře, kde technologie proniká do všech aspektů našich životů, se také zvyšuje riziko podvodů. Od falešných e-mailů a inzerátů až po...

  • Počet článků 71
  • Celková karma 0
  • Průměrná čtenost 597x
Zabývám se popularizací astronomie a příbuzných věd v instituci zvané Hvězdárna a planetárium hl. m. Prahy, takže jsem vlastně učitel bez povinnosti zkoušet, známkovat a udržovat kázeň. Učím fyziku na gymnáziu, kde čelím všem těm povinnostem, od nichž jsem na hvězdárně osvobozen. Kromě fyzikálního pohledu na svět mě zajímá hlasitá hudba (od pankáčů po Šostakoviče), objevování soudobé hudby (tzv. vážné), divadlo, opera, výtvarné umění a historie.