Premium

Získejte všechny články mimořádně
jen za 49 Kč/3 měsíce

Nejjasnější z asteroidů

aneb Topocentrický pohled na vesmír v červnu 2018. Na severní polokouli se blíží letní slunovrat a noci prakticky nenastávají. Romantické večery (a rána) však vhodně doplňují planety. A také jedna planetka.

Červen nás přivítal setkáním Měsíce se Saturnem a Marsem na ranní obloze. A také s planetkou Vesta, jejíž poloha na obloze je na následujícím obrázku z programu Stellarium vyznačena malou kružnicí.

2. 6. 2018 - Měsíc, Mars, Saturn a planetka Vesta na ranní obloze.

Asteroid neboli planetka Vesta se blíží do opozice se Sluncem. Je to poslední ze čtyř těles objevených v rychlém sledu na začátku 19. století v prostoru mezi Marsem a Jupiterem, kde jakoby chyběla planeta. Kvůli jejímu hledání si dokonce skupina převážně německých astronomů rozdělila oblohu na sektory. Členové skupiny přezdívané Himmelspolizei bedlivě hlídkovali, zda se v jejich oblasti oblohy nenachází pohybující se objekt, který by mohl být onou neznámou planetou.

Večer 1. ledna 1801 Giuseppe Piazzi, který ovšem členem nebeské policie nebyl, objevil nové těleso Sluneční soustavy na observatoři v Palermu. Považoval je za hledanou planetu a navrhl jméno Ceres Ferdinandea – první část je podle bohyně úrody a patronky Sicílie, „příjmením“ se pak snažil zavděčit tehdejšímu neapolskému králi, jenž Sicílii vládl. Dnes toto těleso řadíme mezi trpasličí planety.

Heinrich Olbers pak 28. března 1802 objevil při pozorování Cerery druhou „planetu“ – dnes ji nazýváme Pallas. V roce 1804 přibyla zásluhou Karla Hardinga třetí – dostala jméno Juno. A nakonec byla opět Heinrichem Olbersem, opět na konci března (tentokrát devětadvacátého), roku 1807 objevena čtvrtá. Ta dostala jméno Vesta, podle panenské bohyně, ochránkyně domácího krbu a ctnosti z římské mytologie.

Heinrich Olbers, objevitel asteroidů Pallas a Vesta, na litografii Rudolpha Suhrlandta.

Čtyři tělesa mezi Marsem a Jupiterem byla považována za části rozpadlé, původně tedy velké, planety. William Herschel, objevitel Uranu, který tehdy platil v oboru objevování nových těles Sluneční soustavy za vysokou autoritu, pro ně kvůli jejich hvězdnému vzhledu zavedl označení asteroidy (jakobyhvězdy).

Tento stav vydržel téměř 40 roků. Teprve v roce 1845 bylo mezi Marsem a Jupiterem objeveno páté těleso (Astraea) a vzápětí za Uranem planeta Neptun. V následujících letech se objevy dalších těles mezi Marsem a Jupiterem začaly překotně množit, takže se začalo mluvit o pásu asteroidů. Německý astronom Johann Encke pro ně v polovině 19. století zavedl název planetky. Obě slova – asteroidy a planetky – se používají dodnes.

Asteroid Vesta na snímku pořízeném sondou Dawn, která jej studovala v letech 2011 a 2012.

Vesta je po Cereře až druhým největším tělesem v pásu mezi Marsem a Jupiterem, je ale nejjasnější. Právě teď, na konci první červnové dekády, dosahuje nejvyšší jasnosti. Je dokonce jasnější než Uran, a za dobrých podmínek je vidět prostým okem – jako jediná z planetek hlavního pásu. Na druhou stranu je jen těsně nad hranicí citlivosti očí většiny lidí. Chceme-li ji zahlédnout, musíme se vydat do míst s tmavou oblohou.

I proto je dobré pozorovat Vestu právě v první polovině června, kdy se Měsíc blíží do novu. Ve druhé polovině června ji naopak Měsíc dorůstající do úplňku přesvítí. Vesta se nachází nízko nad obzorem v souhvězdí Štíra, nedaleko snadno pozorovatelného Saturnu. Období nejvyšší jasnosti potrvá do konce června, poté bude Vesta postupně slábnout.

Dění na obloze v červnu 2018

Ve druhé polovině června se k Vestě a planetám znovu vrátí Měsíc. Ten byl 6. června ve 20:31 SELČ v poslední čtvrti a postupně couvá do novu, který nastává 13. června ve 21:43. V polovině června se Měsíc vynoří večer na západě jako dorůstající srpek.

První čtvrt jej čeká 20. června ve 12:50 a úplněk 28. června v 6:52. Mezi těmito daty Měsíc opět předvede letos už tradiční slalom mezi planetami.

Postupně proletí okolo jasné hvězdy Spiky ze souhvězdí Panny, Jupiteru, oranžové hvězdy Antares ze souhvězdí Štíra, těsně mine Vestu, kterou na jiných místech zeměkoule dokonce zakryje (právě proto je náš pohled na vesmír topocentrický – více jsem se o tom rozepsal v dubnu). Měsíc pak pokračuje okolo Saturnu k Marsu. Ilustruje to následující série simulací oblohy z programu Stellarium:

22. 6. 2018 - Měsíc v blízkosti Jupiteru a Spiky.
23. 6. 2018 - Měsíc v blízkosti Jupiteru a Spiky.
24. 6. 2018 - Měsíc v blízkosti Jupiteru a hvězdy Antares.
26. 6. 2018 - Měsíc u planetky Vesta a v blízkosti Saturnu a hvězdy Antares.

Saturn se 27. června ocitá v opozici se Sluncem, což znamená, že je vidět po celou noc, je k nám nejblíž (jenom 1,35 miliardy kilometrů) a dosahuje své nejvyšší jasnosti. Po půlnoci jej ale poněkud zastíní nedaleký Mars, který je už nyní jasnější než Saturn a bude dále zjasňovat, protože jeho opozice, dokonce tzv. velká opozice, nastane přesně o měsíc později. O tom ale příště.

Na závěr vám, milí čtenáři, popřeji vydařenou oslavu slunovratu, který nastává 21. června ve 12:08 SELČ a tím pádem vám přeji také hezké astronomické léto.

Autor: Jan Veselý | středa 6.6.2018 19:00 | karma článku: 12,79 | přečteno: 469x
  • Další články autora

Jan Veselý

Její zářivá jasnost Jitřenka

Planety viditelné očima opustily večerní oblohu a postupně se stěhují na tu ranní, kde se seskupují okolo Venuše, aby na jaře zahrály několik představení pro ranní ptáčata. To je topocentrický pohled na vesmír v březnu 2022.

9.3.2022 v 9:30 | Karma: 11,05 | Přečteno: 340x | Diskuse| Věda

Jan Veselý

Nejmenší z trpaslíků mezi Kuřátky a první Američan

Saturn je nepozorovatelný, ale ostatní planety jsou vidět ráno a Venuše dosáhne nejvyšší jasnosti. Amerika bude slavit 60. výročí svého prvního astronauta na oběžné dráze. To je Topocentrický pohled na vesmír v únoru 2022.

9.2.2022 v 19:00 | Karma: 10,82 | Přečteno: 217x | Diskuse| Věda

Jan Veselý

Krátká epizoda s Merkurem a nekončící Vánoce s Webbem

Webbův teleskop je konečně vesmírný a oblohou se mihnou všechny planety pozorovatelné očima. Vidět jsou Jupiter a Mars, objeví se Venuše, zmizí Saturn, Merkur se objeví i zmizí. To je topocentrický pohled na vesmír v lednu 2022.

7.1.2022 v 19:00 | Karma: 12,57 | Přečteno: 255x | Diskuse| Věda

Jan Veselý

Největší astronomické Vánoce

Planety hřadují na večerní obloze, Webbův teleskop je natankován palivem, vánoční kometární chiméra je na scéně a vrací se letní souhvězdí. To je topocentrický pohled na vesmír v prosinci 2021.

9.12.2021 v 22:22 | Karma: 15,95 | Přečteno: 315x | Diskuse| Věda

Jan Veselý

Trpaslík číslo 1

Na listopadové obloze uvidíme Měsíc na tradiční cestě mez planetami a od fáze k fázi. V souhvězdí Býka můžeme zkusit najít Ceres – první „bývalou planetu“ Sluneční soustavy. To je Topocentrický pohled na vesmír v listopadu 2021.

31.10.2021 v 18:00 | Karma: 10,63 | Přečteno: 241x | Diskuse| Věda
  • Nejčtenější

Stovky amerických obrněnců se v řádu dnů nepozorovaně přemístily do Česka

2. května 2024  17:21

Několik set vozidel americké armády včetně obrněnců Bradley nebo transportérů M113 se objevilo ve...

Nahá umělkyně za zvuků techna házela před dětmi hlínou. Už to řeší policie

3. května 2024  10:10,  aktualizováno  13:43

Policie prošetřuje vystoupení, ke kterému došlo na Akademii výtvarných umění (AVU). Umělkyně a...

Podvod století za 2,4 miliardy. Ortinskému hrozí osm let a peněžitý trest 25 milionů

29. dubna 2024  6:21,  aktualizováno  13:19

Luxusní auta, zlaté cihly, diamanty a drahé nemovitosti. To vše si kupoval osmadvacetiletý Jakub...

Auto vyjelo z vozovky a srazilo tři lidi. Žena zemřela, dvě vnučky jsou zraněné

2. května 2024  16:40,  aktualizováno  3.5 12:38

Osobní auto srazilo dnes odpoledne v Čáslavicích na Třebíčsku ženu a dvě děti. Žena srážku...

Zemřel bývalý místopředseda ODS Miroslav Macek. Bylo mu 79 let

1. května 2024  12:58

Ve věku 79 let zemřel bývalý místopředseda ODS a federální vlády Miroslav Macek, bylo mu 79 let. O...

Budoucnost válčení? Stíhačka řízená AI obstála v „boji“, vezla i šéfa letectva

3. května 2024  21:23

Americký šéf letectva Frank Kendall se poprvé proletěl experimentální stíhačkou F-16, kterou místo...

Hamás má týden na příměří, jinak Izrael vtrhne do Rafáhu, spekuluje Egypt

3. května 2024  19:28,  aktualizováno  21:13

Izrael dal palestinskému radikálnímu hnutí Hamás týden na to, aby přijal dohodu o příměří a...

V Berlíně hoří výrobní hala firmy produkující zbraně poskytnuté Ukrajině

3. května 2024  15:44,  aktualizováno  20:58

Hasiči na jihozápadě Berlína likvidují rozsáhlý požár výrobní haly, ve které jsou uskladněny...

Názor, že Paroubek parazituje, nestačil. Podle soudu může iniciály ČSSD použít

3. května 2024  19:44

Volební senát Nejvyššího správního soudu (NSS) zamítl návrh Sociální demokracie (SOCDEM) na zrušení...

Chcete, aby vaše děti měli v dospělosti bohatství? Přečtěte si, jak na to!
Chcete, aby vaše děti měli v dospělosti bohatství? Přečtěte si, jak na to!

Správné finanční návyky a dovednosti vznikají právě v dětství. Mnoho dětí je přijímá přirozeně od svých rodičů, kteří jsou pro děti velkým vzorem....

  • Počet článků 71
  • Celková karma 0
  • Průměrná čtenost 597x
Zabývám se popularizací astronomie a příbuzných věd v instituci zvané Hvězdárna a planetárium hl. m. Prahy, takže jsem vlastně učitel bez povinnosti zkoušet, známkovat a udržovat kázeň. Učím fyziku na gymnáziu, kde čelím všem těm povinnostem, od nichž jsem na hvězdárně osvobozen. Kromě fyzikálního pohledu na svět mě zajímá hlasitá hudba (od pankáčů po Šostakoviče), objevování soudobé hudby (tzv. vážné), divadlo, opera, výtvarné umění a historie.