Premium

Získejte všechny články mimořádně
jen za 49 Kč/3 měsíce

Obloha pro ranní ptáčata

aneb Topocentrický pohled na vesmír v listopadu 2017. Ranní ptáče nejen doskáče dále, ale také toho v následujícím měsíci uvidí nejvíce na obloze. Konkrétně tři planety a chvíli spolu s nimi také Měsíc.

Na začátku listopadu se z večerní oblohy vytratí Saturn, který byl ještě před měsícem a půl v epicentru pozornosti, protože právě končila dlouholetá a veleúspěšná mise sondy Cassini. Tehdy byl Saturn docela dobře pozorovatelný večer na jihozápadě a mohli jsme se kochat jeho nádhernými prstenci otevřenými na maximum, což zase souvisí s tím, že na severní polokouli Saturnu letos nastal letní slunovrat.

Jeden z posledních pohledů sondy Cassini na planetu Saturn.

Na dlouho nejslavnější okamžiky této planety však právě teď končí. Počátkem listopadu je večer už jen velmi nízko nad obzorem a mizí v červáncích, pokud se tedy na pochmurné podzimní obloze vůbec nějaké udělají. S odchodem Saturnu také nastane situace, kdy na večerní obloze nebudou vůbec žádné planety.

Večerní planety dalekohledem

Pokusím se teď tu poněkud dušičkovou atmosféru, kterou si vynutilo dění na obloze jaksi samo od sebe, trochu optimisticky vylepšit: Absence planet na večerní obloze se týká těch, které jsou pozorovatelné prostým okem bez dalekohledu. Máme-li k dispozici dalekohled, přece jen dvě planety uvidět můžeme.

Uran se nachází v podzimním souhvězdí Ryb a když se setmí, najdeme jej nad východním obzorem. Během noci se posouvá k jihu a zapadá k ránu, ještě před rozedněním. Formálně je Uran vidět očima, ale osobně jsem se s nikým, kdo by jej bez dalekohledu někdy zahlédl, nesetkal. K vyhledání Uranu je dobré mít hvězdnou mapu s vyznačenou polohou planety. Skvěle pomůže například program Stellarium.

Dění na obloze v listopadu 2017

Neptun je o poznání tvrdší oříšek. Je ještě slabší než Uran, takže jeho vyhledání se bez dalekohledu opravdu neobejde, a také je nad naším obzorem po menší část noci. Nachází se v souhvězdí Vodnáře a večer po setmění je o něco dál směrem k jihu a výš na obloze než Uran. Také Neptun se během noci přes jih posouvá k západu, pod obzor zmizí už brzy po půlnoci.

Ranní zatmění a planety

Ta divácky nejatraktivnější představení se na listopadové obloze odehrají ráno. Hned 6. listopadu krátce po čtvrté hodině zakryje Měsíc hvězdu Aldebaran ze souhvězdí Býka. Je to vlastně jev příbuzný se zatměním Slunce. Jen při tom Měsíc zakrývá jinou hvězdu. Aldebaran je rudý veleobr, téměř dvakrát hmotnější a co do průměru dokonce 44krát větší než Slunce, je však tak daleko (asi 67 světelných roků), že naší nejbližší hvězdě na obloze svou jasností nemůže konkurovat. Přesto je jeho zatmění fascinujícím úkazem. Následující dva obrázky vygenerované programem Stellarium ukazují situaci před zákrytem a krátce po něm. Úkaz je pozorovatelný i bez dalekohledu.

Hvězda Aldebaran u Měsíce těsně před zákrytem 6. 11. 2017
Hvězda Aldebaran u Měsíce krátce po skončení zákrytu 6. 11. 2017

Planety v listopadu pozorovatelné přece jen jsou, ale ráno. Stále je vidět jitřenka Venuše a nedaleko ní Mars:

Venuše u hvězdy Spiky a Mars na ranní obloze 2. 11. 2017

V polovině listopadu se na ranní obloze k Venuši a Marsu přidá také Jupiter, který se už 13. listopadu setká s Venuší ve velmi těsné konjunkci (zdánlivém vzájemném přiblížení):

Konjunkce Venuše s Jupiterem 13. 11. 2017

A pak se do hry vloží znovu Měsíc. Vezmeme-li jeho fáze popořádku, pak 4. listopadu v 6:22 SEČ je Měsíc v úplňku. O dva dny později nastane už popisovaný zákryt Aldebaranu. V následujících dvou týdnech Měsíc couvá do poslední čtvrti, která nastává 10. listopadu ve 21:36 SEČ, a poté do novu, jenž nás čeká 18. listopadu ve 12:42 SEČ. A právě srpek Měsíce krátce před novem zapříčiní nádhernou podívanou na ranní obloze 15. listopadu nad jihovýchodním obzorem:

Seskupení Venuše, Jupiteru, Marsu, Spiky a Měsíce na ranní obloze 15. 11. 2017

Po novu, kdy nebude pozorovatelný vůbec, se Měsíc začne objevovat zase večer na západě a 26. listopadu v 18:02 se ještě dostane do první čtvrti. Dorůstat bude dál, ale následující úplněk už bude v prosinci.

Pohyb bludic mezi stálicemi

Na listopadové obloze to však ještě není všechno. Všimněte si, jak se Venuše nápadně posunula vůči Spice, což je nejjasnější hvězda z Panny. Na začátku listopadu byly Venuše a Spica vzájemně velmi blízko, v polovině listopadu už je ke Spice blíž Mars, který se ještě do konce listopadu stihne přihrnout až k ní. Tyto obrázky vlastně pěkně ilustrují pohyb planet (bludic) mezi stálicemi.

Jupiter, Mars a Spica ráno nad jihovýchodním obzorem 30. 11. 2017

Nezapomeňte prosím, že simulace vytvořené programem Stellarium, které tady prezentuji, jsou jen taková suchá teorie, slabý odvar toho, co můžeme zažít ve skutečnosti. To všechno je opravdu (dá-li počasí) vidět na obloze! Ranní ptáčata se v listopadu mají na co těšit.

Autor: Jan Veselý | úterý 31.10.2017 16:30 | karma článku: 10,03 | přečteno: 898x
  • Další články autora

Jan Veselý

Její zářivá jasnost Jitřenka

Planety viditelné očima opustily večerní oblohu a postupně se stěhují na tu ranní, kde se seskupují okolo Venuše, aby na jaře zahrály několik představení pro ranní ptáčata. To je topocentrický pohled na vesmír v březnu 2022.

9.3.2022 v 9:30 | Karma: 11,05 | Přečteno: 340x | Diskuse| Věda

Jan Veselý

Nejmenší z trpaslíků mezi Kuřátky a první Američan

Saturn je nepozorovatelný, ale ostatní planety jsou vidět ráno a Venuše dosáhne nejvyšší jasnosti. Amerika bude slavit 60. výročí svého prvního astronauta na oběžné dráze. To je Topocentrický pohled na vesmír v únoru 2022.

9.2.2022 v 19:00 | Karma: 10,82 | Přečteno: 217x | Diskuse| Věda

Jan Veselý

Krátká epizoda s Merkurem a nekončící Vánoce s Webbem

Webbův teleskop je konečně vesmírný a oblohou se mihnou všechny planety pozorovatelné očima. Vidět jsou Jupiter a Mars, objeví se Venuše, zmizí Saturn, Merkur se objeví i zmizí. To je topocentrický pohled na vesmír v lednu 2022.

7.1.2022 v 19:00 | Karma: 12,57 | Přečteno: 255x | Diskuse| Věda

Jan Veselý

Největší astronomické Vánoce

Planety hřadují na večerní obloze, Webbův teleskop je natankován palivem, vánoční kometární chiméra je na scéně a vrací se letní souhvězdí. To je topocentrický pohled na vesmír v prosinci 2021.

9.12.2021 v 22:22 | Karma: 15,95 | Přečteno: 315x | Diskuse| Věda

Jan Veselý

Trpaslík číslo 1

Na listopadové obloze uvidíme Měsíc na tradiční cestě mez planetami a od fáze k fázi. V souhvězdí Býka můžeme zkusit najít Ceres – první „bývalou planetu“ Sluneční soustavy. To je Topocentrický pohled na vesmír v listopadu 2021.

31.10.2021 v 18:00 | Karma: 10,63 | Přečteno: 241x | Diskuse| Věda
  • Nejčtenější

Stovky amerických obrněnců se v řádu dnů nepozorovaně přemístily do Česka

2. května 2024  17:21

Několik set vozidel americké armády včetně obrněnců Bradley nebo transportérů M113 se objevilo ve...

Nahá umělkyně za zvuků techna házela před dětmi hlínou. Už to řeší policie

3. května 2024  10:10,  aktualizováno  13:43

Policie prošetřuje vystoupení, ke kterému došlo na Akademii výtvarných umění (AVU). Umělkyně a...

Podvod století za 2,4 miliardy. Ortinskému hrozí osm let a peněžitý trest 25 milionů

29. dubna 2024  6:21,  aktualizováno  13:19

Luxusní auta, zlaté cihly, diamanty a drahé nemovitosti. To vše si kupoval osmadvacetiletý Jakub...

Auto vyjelo z vozovky a srazilo tři lidi. Žena zemřela, dvě vnučky jsou zraněné

2. května 2024  16:40,  aktualizováno  3.5 12:38

Osobní auto srazilo dnes odpoledne v Čáslavicích na Třebíčsku ženu a dvě děti. Žena srážku...

Zemřel bývalý místopředseda ODS Miroslav Macek. Bylo mu 79 let

1. května 2024  12:58

Ve věku 79 let zemřel bývalý místopředseda ODS a federální vlády Miroslav Macek, bylo mu 79 let. O...

Budoucnost válčení? Stíhačka řízená AI obstála v „boji“, vezla i šéfa letectva

3. května 2024  21:23

Americký šéf letectva Frank Kendall se poprvé proletěl experimentální stíhačkou F-16, kterou místo...

Hamás má týden na příměří, jinak Izrael vtrhne do Rafáhu, spekuluje Egypt

3. května 2024  19:28,  aktualizováno  21:13

Izrael dal palestinskému radikálnímu hnutí Hamás týden na to, aby přijal dohodu o příměří a...

V Berlíně hoří výrobní hala firmy produkující zbraně poskytnuté Ukrajině

3. května 2024  15:44,  aktualizováno  20:58

Hasiči na jihozápadě Berlína likvidují rozsáhlý požár výrobní haly, ve které jsou uskladněny...

Názor, že Paroubek parazituje, nestačil. Podle soudu může iniciály ČSSD použít

3. května 2024  19:44

Volební senát Nejvyššího správního soudu (NSS) zamítl návrh Sociální demokracie (SOCDEM) na zrušení...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

  • Počet článků 71
  • Celková karma 0
  • Průměrná čtenost 597x
Zabývám se popularizací astronomie a příbuzných věd v instituci zvané Hvězdárna a planetárium hl. m. Prahy, takže jsem vlastně učitel bez povinnosti zkoušet, známkovat a udržovat kázeň. Učím fyziku na gymnáziu, kde čelím všem těm povinnostem, od nichž jsem na hvězdárně osvobozen. Kromě fyzikálního pohledu na svět mě zajímá hlasitá hudba (od pankáčů po Šostakoviče), objevování soudobé hudby (tzv. vážné), divadlo, opera, výtvarné umění a historie.