Neděle 8. prosince 2019, svátek má Květoslava
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Neděle 8. prosince 2019 Květoslava

Na padající hvězdy s rádiem a vánoční zatmění

30. 11. 2019 16:30:00
aneb Topocentrický pohled na vesmír v prosinci 2019. Na druhý svátek vánoční si můžeme užít prstencové zatmění Slunce v Malajsii či Indonésii. Doma uvidíme několik setkání planet s Měsícem a v rádiu možná uslyšíme slzy Blíženců.

Měsíc na začátku prosince dorůstá do první čtvrti, která nastává 4. prosince v 7:57 SEČ. Kolem planet na večerní obloze procházel už koncem listopadu, takže trojice Jupiter – Venuše – Saturn je nad jihozápadním obzorem osamělá, ale přesto krásná na pohled.

Jupiter se vzápětí stane nepozorovatelným, protože se při pohledu ze Země sune směrem ke Slunci. Totéž provádí také Saturn. Venuše se naopak od Slunce úhlově vzdaluje a díky tomu se 11. prosince obě planety ocitnou ve vzájemné konjunkci (nejtěsnějším přiblížení).

Pozorovat meteory za úplňku nám pomůže radar

Měsíc se následujícího rána, 12. prosince v 6:12, ocitne v úplňku, čímž ovšem zcela zruší podívanou na meteory roje Geminid. Mateřským tělesem meteoroidů, které světelné jevy v atmosféře způsobují, je v tomto případě mimořádně zajímavé těleso Phaeton. Maximum Geminid pojmenovaných podle souhvězdí Blíženců, z nějž zdánlivě vylétají, nastává 14. prosince. Roj je to podobně vydatný, jako srpnové „slzy svatého Vavřince“. V době nejvyšší aktivity bychom mohli zaznamenat až 120 „padajících hvězd“ za hodinu, ale světlo úplňku letos slabší meteory zcela eliminuje a pro naše oči zůstanou jen ty nejjasnější. Takovou podívanou, jakou v roce 2017 vyfotografoval Jeff Dai v čínské provincii Heilongjiang, tedy nezažijeme. Hodí se také přiznat, že výsledný obraz vznikl složením několika snímků. Fotografie se v roce 2017 stala Astronomickým snímkem dne.

Slzy pro neviditelné Geminidy ale ronit nemusíme. Meteory lze zaznamenat pomocí radiopřijímače. Protože jsou to vlastně ionizované stopy po průletu prachových částeček vzduchem, máme naději, že se od nich nakrátko odrazí nějaké velmi vzdálené vysílání a v přijímači to zašumí.

Populárním zdrojem rádiových vln je francouzský vojenský radar GRAVES střežící kosmický prostor nad Evropou. Jeho vysílací antény mají celkový výkon 50 kW a díky tomu nám umožňují zaznamenat meteory i z pozorovacích míst velmi vzdálených od něj.

Astronomové-amatéři si tuto metodu velmi oblíbili. Mohou ji uplatnit nejen za úplňku, ale vlastně za jakéhokoli počasí. A z pohodlí obýváku. Ven je třeba vystrčit jen anténu a zamířit ji na správné místo na obloze – v tomto případě nejde ani tak o to, odkud meteory vylétají, ale o průnik radarem skenovaného prostoru s oblastí, kterou pokrývá naše anténa. Přestože radar GRAVES nemíří do prostoru nad námi, k zachycení ionizovaných stop po průletu meteoroidů atmosférou jeho signál i u nás použít lze. Podrobnosti o pozorování meteorů v rádiovém oboru čtenáři najdou na serveru astro.cz a v zajímavé práci talentované studentky Natálie Slivkové.

Slunovrat

Po úplňku Měsíc putuje mezi zimními souhvězdími, 19. prosince v 5:56 se dostane do poslední čtvrti a 20. prosince se setká s hvězdou Spikou z jarního souhvězdí Panny. Ano, je to tak, ještě nezačala astronomická zima, a už jsou ve druhé polovině noci vidět všechna jarní souhvězdí. Je to samozřejmě způsobeno tím, že noci jsou teď v prosinci v našich zeměpisných šířkách extrémně dlouhé (což mají astronomové rádi, jen kdyby u toho nemrzlo jako v pekle).

Zimní slunovrat, a tedy začátek astronomické zimy, nastává 22. prosince 2019 v 5:19 SEČ. A hned se začnou dít další věci. Už o den později se couvající měsíční srpek přiblíží k Marsu:

Vánoční zatmění

Do novu se Měsíc dopracuje 26. prosince v 6:13 a způsobí při něm prstencové zatmění Slunce. To ovšem nebude pozorovatelné od nás. Mapu s vyznačeným územím, z nějž je zatmění pozorovatelné, vytvořil na podkladu Google maps Xavier Jubier.

Ale může to být dobrý tip na vánoční výlet. Pás anularity, což je oblast, z níž je zatmění pozorovatelné jako prstencové, prochází přes Indonésii, Malajsii, či Singapur. Stačí sednout na letadlo... (jen tam možná zrovna bude trojnásob draho).

Ještě na konci prosince se nový Měsíc stihne vrátit na večerní oblohu. Nad jihozápadním obzorem se 29. prosince potká s jasnou Večernicí.

A pak už bude Nový rok a noci se začnou zkracovat – o slepičí krok. Do té doby Vám, milí čtenáři, přeji hodně splněných přání při sledování padajících hvězd (i když nevím, zda to platí i při pozorování v rádiovém oboru) a hezké Vánoce s prstencovým zatměním.

Autor: Jan Veselý | sobota 30.11.2019 16:30 | karma článku: 8.93 | přečteno: 158x

Další články blogera

Jan Veselý

Tranzit Merkuru a příchod planet

aneb Topocentrický pohled na vesmír v listopadu 2019. Zatímco se z oblohy postupně vytrácí Jupiter a po něm Saturn, znovu se objeví Mars, Venuše a také Merkur. Slunci nejbližší planeta ale ještě před tím předvede parádní divadlo.

30.10.2019 v 18:30 | Karma článku: 13.73 | Přečteno: 261 | Diskuse

Jan Veselý

Říjnové vesmírné návraty

aneb Topocentrický pohled na vesmír v říjnu 2019. Planety Merkur a Venuše jsou nepozorovatelné. Uran a Neptun jsou naopak v nejlepší pozici, ale viditelné jen dalekohledem. A tři zbývající stojí v říjnu za chvíli zamyšlení.

30.9.2019 v 8:00 | Karma článku: 6.87 | Přečteno: 125 | Diskuse

Jan Veselý

Zářijová obloha je úplně nej

aneb Topocentrický pohled na vesmír v září 2019. Při pohledu na oblohu to teď vypadá, že se nic moc neděje. A přesto je tento měsíc samé nej. Třeba nejvzdálenější planeta bude nejblíž. A nejen to...

31.8.2019 v 17:30 | Karma článku: 13.98 | Přečteno: 340 | Diskuse

Další články z rubriky Věda

Barbora Padilla

Nechme děti číst

Hodně se v dnešní době mluví o tom, jak děti nečtou. Hlavně kluci. Je to množstvím podnětů, je to množstvím jiných zábav, videoher, internetů, instagramů. Ale možná je to i zcela mizerným výběrem knih na základních školách.

7.12.2019 v 22:02 | Karma článku: 9.52 | Přečteno: 117 | Diskuse

Dana a Rudolf Mentzlovi

Hledání druhé Země

Po nedávném objevu hnědého trpaslíka neusnula ondřejovská skupina výzkumu exoplanet na vavřínech. Bude se podílet na vyhledávání Superzemí. Rozhovor s hlavním řešitelem.

6.12.2019 v 17:37 | Karma článku: 8.52 | Přečteno: 203 | Diskuse

Dana Tenzler

S fyzikou a chemií v kuchyni - čarování s lineckým těstem

V minulém blogu jsem zmínila, že do něj nepatří vajíčko. Proč ho ale přesto nacházíme v tolika receptech? A proč se musí těsto nechat odpočívat? Dva triky na pohodlnější zpracování. (délka blogu 5 min.)

5.12.2019 v 8:00 | Karma článku: 22.49 | Přečteno: 791 | Diskuse

Dana Tenzler

S fyzikou a chemií v kuchyni - linecké těsto na cukroví

Proč vlastně netvrdne linecké těsto, jak funguje - a proč se do něj nemají dávat vajíčka? (délka blogu 5 min.)

2.12.2019 v 8:00 | Karma článku: 22.59 | Přečteno: 697 | Diskuse
Počet článků 46 Celková karma 9.84 Průměrná čtenost 564

Zabývám se popularizací astronomie a příbuzných věd v instituci zvané Hvězdárna a planetárium hl. m. Prahy, takže jsem vlastně učitel bez povinnosti zkoušet, známkovat a udržovat kázeň. Učím fyziku na gymnáziu, kde čelím všem těm povinnostem, od nichž jsem na hvězdárně osvobozen. Kromě fyzikálního pohledu na svět mě zajímá hlasitá hudba (od pankáčů po Šostakoviče), objevování soudobé hudby (tzv. vážné), divadlo, opera, výtvarné umění a historie.

Najdete na iDNES.cz