Slzy světce a modrý supernov

31. 07. 2019 20:20:20
aneb Topocentrický pohled na vesmír v srpnu 2019. Na letošní srpen připadají dva měsíční novy, z toho ten druhý bude opravdu super. Jenom nebude vůbec vidět. Zato budou k vidění tradiční padající hvězdy. Ale nejen ty...

V lunárním kalendáři začínají měsíce novoluním. Letos jím začne i osmý měsíc našeho slunečního kalendáře. Hned 1. srpna nastává nov v 5:12 SELČ. To znamená, že za pár dní na to začne být Měsíc pozorovatelný v podobě tenkého srpku večer nad západním obzorem. Postupně bude dorůstat a zároveň se bude jeho viditelnost přesouvat do pozdějších hodin. Za týden (7. srpna v 19:30 SELČ) doroste do první čtvrti. Tehdy uvidíme Měsíc po setmění nad jihem.

To nejzajímavější se semele v první polovině srpna

O dva dny později se už poněkud obézní půlměsíc přiblíží ke dvojici planet, které jsou teď jako jediné z těch pozorovatelných očima k vidění na obloze, a to večer a v první polovině noci. Nejprve se 9. srpna přiblíží k Jupiteru. Nejtěsnější setkání (tzv. konjunkce) nastane až 10. srpna okolo druhé hodiny SELČ, ale to už bude pod naším obzorem. Následující dvě noci se pak bude Měsíc posouvat k Saturnu.

Konjunkce s touto planetou bude ještě mnohem těsnější, ale nastává v poledne, takže my uvidíme Měsíc u Saturnu 11. i 12. srpna, ale nepříliš blízko. Ve stejném období se také ráno, nízko nad severovýchodním obzorem, vynoří z červánků planeta Merkur. V tzv. největší západní elongaci – úhlově nejdále od Slunce – ji zastihneme 10. srpna. V následujících dnech pak bude Merkur klesat k obzoru, ale bude zjasňovat, takže nejlepší podmínky na jeho spatření budou právě před polovinou srpna, vždy okolo páté hodiny ranní. Ty dvě hvězdy nad Merkurem viditelné na simulaci z programu Stellarium, jsou Kastor a Pollux ze zimního souhvězdí Blíženců.

Slzy světce

A do třetice – ve stejné době také vyvrcholí aktivita meteorického roje Perseid. „Padající“ hvězdy zdánlivě vylétající ze souhvězdí Persea můžeme na obloze občas zahlédnout v dlouhém období trvajícím přibližně od 17. července do 24. srpna. Nejvíc jich ale spatříme během poměrně krátkého maxima, které letos připadá na noc z 12. na 13. srpen. Přesněji řečeno, maximum nastane až 13. srpna ráno, my tedy uvidíme nejvíc meteorů ve druhé polovině oné noci.

Podle předpovědi by jich mělo být okolo 110 za hodinu. Takový ohňostroj však nečekejme. Zmíněné číslo vyjadřuje počet meteorů na dokonale temné obloze, když máme radiant (místo, z nějž zdánlivě vylétají) přímo nad hlavou, a hlavně na celé polokouli nad námi. Protože nikdo z nás nedokáže vlastním zrakem přehlédnout celé nebe najednou, protože Perseus bude nízko nad severozápadním obzorem, a protože po velkou část noci bude oblohu přesvětlovat Měsíc blížící se do úplňku, budeme rádi, když jich za hodinu uvidíme třeba deset nebo patnáct. Ale vzhledem k tomu, že za každou spatřenou padající hvězdu se nám splní jedno přání, není čekání na létavice vůbec špatnou investicí.

Lidový název Slzy svatého Vavřince souvisí s tím, že si naši předkové už před staletími všimli, že větší počet padajících hvězd se na obloze objevuje právě ve dnech po svátku tohoto světce, jehož mučednická smrt je skutečně důvodem k slzám, i kdyby ten příběh byl smyšlený (jako že pravděpodobně není).

Více dříví do lesa už transportovat nebudu a odkazuji milé čtenáře dychtivé po dalších podrobnostech o tomto meteorickém roji na server astro.cz.

Supernov

Na cestě po stopách Měsíce mezi planetami a hvězdami jsme se dostali k úplňku. Ten nastává 15. srpna ve 14:29 SELČ. Ve druhé polovině srpna Měsíc couvá a objevuje se čím dál později, nakonec jako srpek na ranní obloze. Další planety už nepotká, protože Mars ani Venuše nejsou letos v srpnu vůbec pozorovatelné.

Po poslední čtvrti, která připadne na 23. srpna 16:56 SELČ, se Měsíc setká ještě s Aldebaranem ze souhvězdí Býka a již jmenovanou dvojicí Kastor a Pollux, ocitne se téměř přesně na místě, kde byl před dvěma týdny Merkur. Ten už je v tuto chvíli ale úplně jinde a na konci srpna dokonce opět nepozorovatelný.

A nakonec, 30. srpna ve 12:36 SELČ, nastane druhý nov letošního osmého měsíce, začne tedy další lunární měsíc. Je to možné díky tomu, že fáze Měsíce, podle kterých se počítají lunární kalendářní měsíce, se vystřídají v průměru za 29,5 dne. Do měsíců našeho slunečního kalendáře, kde toto označení tak trochu ztratilo souvislost s původním významem, se díky tomu občas vejdou dva začátky těch pravých měsíců kalendáře lunárního. Je pozoruhodné a zároveň pochopitelné, že když se to stane se dvěma úplňky, způsobí to značné vzrušení a říká se tomu (více méně omylem) modrý úplněk. Tak že by tohle byl modrý nov?

To ale ještě není všechno. Ve stejný den, tedy 30. srpna, jen o pět hodin později, bude Měsíc v přízemí – pouhých 357 tisíc kilometrů od Země. Když se tohle stane při úplňku, je toho plný bulvár a říká se tomu superúplněk. Že by tedy tentokrát supernov? Modrý supernov!

No nic. Při novu není Měsíc vůbec vidět, takže touto senzací asi bulvár nenaplníme:

Autor: Jan Veselý | středa 31.7.2019 20:20 | karma článku: 9.92 | přečteno: 157x

Další články blogera

Jan Veselý

Začalo to před padesáti lety a (ne)skončilo o tři roky později

16. července 1969 začala cesta k nepřekonatelnému milníku v historii lidstva. Šest úspěšných přistání na Měsíci zanechalo nesmazatelnou stopu v myslích lidí – i těch, kteří to vůbec nezažili.

16.7.2019 v 8:30 | Karma článku: 13.95 | Přečteno: 330 | Diskuse

Jan Veselý

Totalita v Chile a mela kolem úplňku

aneb Topocentrický pohled na vesmír v červenci 2019. Pokud už nejsme na cestě, zatmění Slunce nás asi mine, ale částečné zatmění Měsíce si užít stihneme. A k tomu ještě dvě jasné planety.

1.7.2019 v 7:30 | Karma článku: 11.68 | Přečteno: 249 | Diskuse

Jan Veselý

Planety v červáncích a sólo pro krále

aneb Topocentrický pohled na vesmír v červnu 2019. Na červnové obloze se letos dějí fantastické věci, jeden neví, kam se dívat dřív. Jenže také jsou tu nikdy nekončící červánky, jež většinu té krásy promění v dobrodružné hledání.

2.6.2019 v 20:45 | Karma článku: 9.10 | Přečteno: 185 | Diskuse

Další články z rubriky Věda

Jan Fikáček

Naučte svého psa kvantovou mechaniku

Současná fyzika je zvláštní v tom, že někdy hledá podivné souvislosti tam, kde jsou souvislosti v principu prosté. Na jednu stranu je to logické, neboť fyzika 20. století je ve srovnání s newtonovskou fyzikou hodně zvláštní.

19.8.2019 v 9:03 | Karma článku: 34.73 | Přečteno: 1278 | Diskuse

Dana Tenzler

Mýty kolem jaderné energetiky - nevyřešené uskladnění odpadů

Odpůrci jaderné energetiky rádi poukazují na údajně nevyřešený problém skladování vysoce radioaktivních odpadů, které vznikají při výrobě energie v jaderných reaktorech. Opravdu nám dlouhodobě hrozí zamoření? (délka blogu 10 min)

19.8.2019 v 8:00 | Karma článku: 29.47 | Přečteno: 841 | Diskuse

Jaroslav Chudáček

Nekonečné hierarchie Bohů Stvořitelů - 2. díl - Hierarchie

V tomto článku popisuji nutně existující nekonečnou hierarchie Bohů Stvořitelů a možné paralelní hierarchie Bohů Stvořitelů.

16.8.2019 v 19:20 | Karma článku: 15.30 | Přečteno: 267 | Diskuse

Jaroslav Chudáček

Nekonečné hierarchie Bohů Stvořitelů - 1. díl - Úvod

V sérii dvou článku chci dotáhnout do konce myšlenku, že svět nemohl vzniknout jen tak sám od sebe, ale musel být stvořen Bohem Stvořitelem.

16.8.2019 v 10:13 | Karma článku: 15.95 | Přečteno: 317 | Diskuse

Libor Čermák

Objevena další zajímavá planetární soustava s možná obyvatelnou planetou

Objevování planet zemského typu v obyvatelných zónách cizích hvězd už dnes není nic mimořádného. Tento týden přišli astronomové s další 12 světelných let vzdálenou GJ 1061d, třetí planetou velmi zajímavé planetární soustavy.

16.8.2019 v 9:30 | Karma článku: 12.98 | Přečteno: 285 |
Počet článků 42 Celková karma 11.85 Průměrná čtenost 586

Zabývám se popularizací astronomie a příbuzných věd v instituci zvané Hvězdárna a planetárium hl. m. Prahy, takže jsem vlastně učitel bez povinnosti zkoušet, známkovat a udržovat kázeň. Učím fyziku na gymnáziu, kde čelím všem těm povinnostem, od nichž jsem na hvězdárně osvobozen. Kromě fyzikálního pohledu na svět mě zajímá hlasitá hudba (od pankáčů po Šostakoviče), objevování soudobé hudby (tzv. vážné), divadlo, opera, výtvarné umění a historie.

Najdete na iDNES.cz