Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Něco končí a něco začíná – PF 2017

29. 12. 2016 0:54:15
Rok 2017 začíná sice o sekundu později, ale na obloze dějí věci už na Silvestra. Nemyslím ohňostroj, ale něco tak nenápadného, že potřebujeme dalekohled, abychom to vůbec zahlédli. Ale pokud se zadaří, bude to mimořádný zážitek.

S tím odloženým začátkem roku 2017 jsem to myslel vážně – více o tom na astro.cz. Přestupné sekundy se, na rozdíl od ohňostroje, a fronty na záchytce, neopakují každý rok. A ještě méně často se přiblíží na obloze dvě planety tak těsně k sobě, jako to udělají 1. ledna 2017 Mars a Neptun. V nejmenší úhlové vzdálenosti pouhých několika obloukových minut se ocitnou okolo osmé hodiny ranní. Simulace programem Stellarium obsahuje čáry souřadnic (sever je nahoře), přičemž ty vodorovné jsou od sebe vzdáleny po pěti minutách:

Tak z toho, vážení přátelé, neuvidíme vůbec nic. Ne kvůli následkům bouřlivých oslav, ale prostě proto, že v osm hodin ráno bude už světlo a planety budou navíc hluboko pod naším obzorem. Od nás však budeme moci pozorovat, jak se Mars k Neptunu přibližuje během silvestrovského večera. Při troše soustředění bude vidět, že se opravdu přibližuje Mars. Oběžná doba Neptunu okolo Slunce totiž činí 165 roků, takže pohyb planety mezi hvězdami je nepatrný. Mars to okolo Slunce stihne za necelé dva roky, což nám může také připadat jako docela dlouhá doba, v dalekohledu, zvlášť když máme s čím porovnávat, je ale pohyb Marsu docela znát.

Mars je vidět očima jako nápadně oranžová hvězda, svítí nad jihozápadním obzorem. Pokud jej na Silvestra večer najdeme, můžeme se pokusit Neptun identifikovat v dalekohledu – bude severovýchodně, v nepřevracejícím dalekohledu „vlevo nahoře“, od Marsu. A během noci, než planety po 21. hodině zapadnou, budeme moci sledovat, jak se blíží. Stačí občas. Nad obzorem bude také Venuše, která bude těm dvěma poněkud kazit show, neboť na sebe bude strhávat pozornost svou mnohem vyšší jasností.

Venuše se k Neptunu přiblíží také, a to 12. ledna. Ale o tom zase příště, kdy pohled na lednovou oblohu rozšíříme o Měsíc a další zajímavé objekty. Podrobnější povídání o dění na naší obloze v průběhu celého roku 2017 je už teď k nalezení v mém posledním článku na blogu, jejž jsem si vedl na stránkách bigbloger.lidovky.cz...

... Jenže končí nejen rok 2016. Skončilo a končí toho mnohem více. Jeden můj kamarád to už nevydržel a na svém facebooku požádal rok 2016, aby už přestal kosit. Nechci tady nic přidávat k výčtům celebrit, jichž v roce 2016 odešlo na první pohled výjimečně mnoho. Jen povzdechnu nad tím, že jistě odešla i spousta lidí, kteří budou svým blízkým a svým kamarádům chybět úplně stejně, jen o nich, na rozdíl od protagonistů zábavního průmyslu, v bulváru nikdy nic nenapsali. Chci však zalitovat toho, že rok 2016 „zkosil“ také sesterský Bigbloger na serveru lidovky.cz.

Tam se mi stalo, že mě redakce rubriky věda vyzvala k blogování o prázdninách roku 2009. S úkolem psát nejen o svém oboru, ale pouštět se i do jiných témat – společenských, kulturních a třeba i politických. Tehdy se mi otevřel úplně nový svět, který jsem postupně ohmatával a objevoval. A nějak mě to začalo bavit. Tak moc, že když se teď „z technických důvodů“ Bigbloger zavírá, nechce se mi končit, i když bych si vlastně mohl oddychnout, protože takový blog je časožrout nenasytný. To zdejší zkušení blogeři jistě vědí nejlépe, ale kvalitní pláč na nesprávném hrobě je mojí parádní disciplínou, tak mi, prosím, odpusťte, že ji provozuji hned v prvním zdejším pokusu.

A tak se přesouvám na blog.idnes.cz. A zběžným pohledem na frontu článků na hlavní straně zjišťuji, že všichni dobří známí už tu dávno jsou. Pustím se tedy i já do nového začátku. Své pravidelné čtenáře tedy snad potěším radostným: „Jedeme dál.“ A doufám, že nebudu nudit a získám i Vás nové.

Před psaním dnešního textu jsem si předsevzal, že se pokusím udržet svého kopyta (astronomie). Neudržel. Tato disciplína (neschopnost se udržet kopyta) mi ostatně jde také docela dobře. Tak na závěr aspoň to v titulku slíbené přání PF 2017 (je astronomické):

Autor: Jan Veselý | čtvrtek 29.12.2016 0:54 | karma článku: 10.34 | přečteno: 240x

Další články blogera

Jan Veselý

Obloha pro ranní ptáčata

aneb Topocentrický pohled na vesmír v listopadu 2017. Ranní ptáče nejen doskáče dále, ale také toho v následujícím měsíci uvidí nejvíce na obloze. Konkrétně tři planety a chvíli spolu s nimi také Měsíc.

31.10.2017 v 16:30 | Karma článku: 6.18 | Přečteno: 183 | Diskuse

Jan Veselý

Říjnové koule velké i malé

Plynné, kamenné i hliníkové (skoro)koule nás budou provázet topocentrickým pohledem na vesmír v říjnu 2017. Planety tak trochu vyklízejí pozice, o to větší roli hrají v říjnu družice. Především ty umělé.

1.10.2017 v 10:10 | Karma článku: 6.23 | Přečteno: 192 | Diskuse

Jan Veselý

Poslední chvíle sondy Cassini - fotoblog

Přesně bez jednoho měsíce 20 let práce ve vesmíru, 13 let na oběžné dráze okolo Saturnu. Sonda Cassini dnes završila svou misi. Okamžiky napětí, sentimentu i hrdosti v obrazech.

15.9.2017 v 19:10 | Karma článku: 27.95 | Přečteno: 1518 | Diskuse

Jan Veselý

VRSP a poslední superčtvrt

jinak řečeno Velké ranní setkání planet aneb Topocentrický pohled na vesmír v září 2017. Tento výhled na zářijové dění na obloze bude tak trochu jako Rádio Jerevan, neboť málo co bude takové, jak se na první pohled zdá.

30.8.2017 v 13:30 | Karma článku: 8.77 | Přečteno: 257 | Diskuse

Další články z rubriky Věda

Dana Tenzler

Tajemství alchymistů – jak vzniká zlato (vesmírná alchymie 6/6)

Poslední nahlédnutí do tyglíku, ve kterém se vaří přísady pro celý vesmír. Vznik těžkých prvků – mezi nimi i zlata nebo uranu – nebyl žádnou náhodou. (délka blogu 8 min.)

16.11.2017 v 8:00 | Karma článku: 20.43 | Přečteno: 364 | Diskuse

Jan Švadlenka

Polemika s panem Kapolkou o evoluci aneb ukázka dezinformace - část III.

V tomto článku hodlám ukončit svou polemiku s panem Kapolkou. Uvedu argumenty svědčící pro evoluci a v závěru vysvětlím, v čem spočívá ona dezinformace, která se prolínala všemi jeho články.

16.11.2017 v 0:07 | Karma článku: 16.84 | Přečteno: 395 | Diskuse

Jan Fikáček

Je filosofie mrtvá, jak tvrdí Hawking?

Někteří špičkoví fyzici dnes pohrdlivě shlížejí na filosofii a třeba slavný Hawking prohlašuje, že filosofie je mrtvá. Ano, filosofie je oproti fyzice podnik poměrně nejistý, nemá spolehlivost podepřenou experimenty.

15.11.2017 v 9:12 | Karma článku: 20.19 | Přečteno: 549 | Diskuse

Karel Wágner

Čtyřrozměrný model života

Zaujalo mne další Matykání z blogu Jana Řeháčka, kde se na úvod čtenářů zeptal, zda nechtějí vyhrát milión dolarů?

14.11.2017 v 9:09 | Karma článku: 15.00 | Přečteno: 452 | Diskuse

Robert Brinda

Vznik vesmíru a singularita.

Doufám, že paní Dana Tenzler nečte články v Epochaplus, protože nad článkem na téma, uvedeném v nadpisu, by ji musela klepnout Pepka.

13.11.2017 v 17:10 | Karma článku: 13.75 | Přečteno: 511 | Diskuse
Počet článků 18 Celková karma 13.45 Průměrná čtenost 531

Zabývám se popularizací astronomie a příbuzných věd v instituci zvané Hvězdárna a planetárium v Hradci Králové, takže jsem vlastně učitel bez povinnosti zkoušet, známkovat a udržovat kázeň. Učím fyziku na gymnáziu, kde čelím všem těm povinnostem, od nichž jsem na hvězdárně osvobozen. Kromě fyzikálního pohledu na svět mě zajímá hlasitá hudba (od pankáčů po Šostakoviče), objevování soudobé hudby (tzv. vážné), divadlo, opera, výtvarné umění a historie.Najdete na iDNES.cz

mobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.