Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Pepík, Kolumbus a Merkur na scéně

aneb Topocentrický pohled na vesmír v květnu 2020. V květnu se z oblohy rychle vytratí Venuše a na vzácnou chvíli se objeví Merkur. K němu míří dvojice kosmických sond, kterou planetární obrana krátce považovala za nový asteroid.

Dění na obloze a ve vesmíru v květnu 2020

Měsíc je na začátku května na obloze téměř po celou noc. Usilovně dorůstá do úplňku, který nastává 7. května ve 12:45 SELČ. Letos na jaře vycházejí úplňky pozoruhodně blízko místa, v němž je Měsíc nejblíže Zemi. Tentokrát se v tzv. přízemí Měsíc ocitá 6. května okolo 5. hodiny ranní – tehdy budou geometrické středy Měsíce a Země vzdáleny 359 665 kilometrů. Protože to bude více než den před úplňkem, a protože Měsíc tentokrát nebude zase tak blízko, jako byl například při velikonočním úplňku v dubnu, nebude na obloze žádný superměsíc, ale hodně jasný úplněk to bude.

Povinná zastávka u planet

Než Měsíc vyklidí pole, má před sebou letos již tradiční setkání s planetami. Zatímco v březnu a dubnu bylo u Jupiteru a Saturnu napsáno, že jsou vidět ráno. Díky nezadržitelnému úprku Země kolem Slunce se situace dvou největších planet velmi vylepšila. Obě se začátkem května vynořují nad jihovýchodním obzorem krátce po druhé hodině ráno a koncem měsíce už půl hodiny po půlnoci. Za rozbřesku pak budou nad jihem.

12. 5. 2020 - Měsíc u Jupiteru, Saturnu a Marsu ráno na jihovýchodě.
13. 5. 2020 - Měsíc u Jupiteru, Saturnu a Marsu ráno na jihovýchodě.
14. 5. 2020 - Měsíc u Jupiteru, Saturnu a Marsu ráno na jihovýchodě.

Právě k Jupiteru a Saturnu se Měsíc přiblíží 12. května. My budeme moci seskupení Měsíce, Jupiteru, Saturnu a také Marsu pozorovat od 12. do 15. května. Měsíc přitom také docouvá do poslední čtvrti, která nastává 14. května v 16:02.

15. 5. 2020 - Měsíc u Jupiteru, Saturnu a Marsu ráno na jihovýchodě.

V novu se Měsíc ocitne 22. května v 19:38 a na konci měsíce, 30. května v 5:29 SELČ, zastihneme ještě dorůstající Měsíc v první čtvrti na večerní obloze. Mezi tím se Měsíc stihne potkat se dvěma planetami, k nimž právě letí kosmické sondy.

Pepík Kolumbus brázdí vesmírem

V pátek 13. dubna, byl publikován pozoruhodný elektronický cirkulář Centra pro planetky, v němž se skvěly parametry dráhy a údaje o pozorování nově objeveného asteroidu 2020 GL2. Ve skutečnosti to byla omylem objevená dvojsonda BepiColombo. Pozoruhodné je, že už řadu dní před tím zveřejňovala Evropská kosmická agentura na webu selfie, která BepiColombo cestou pořizuje. Samozřejmě se Zemí v pozadí. Teleskopy celoplanetární obrany proti asteroidům prostě fungují perfektně a nic jim neunikne. Ostatně ještě 13. dubna večer astronomové na omyl přišli. Žádný zbytečný poplach ani nenastal. Rozhodně to není první případ, kdy byla kosmická sonda využívající gravitační asistenci Země k urychlení a nasměrování k dalšímu cíli zaměněna za nebezpečný asteroid.

9. 4. 2020 si BepiColombo pořídil selfie se Zemí, v tu chvíli vzdálenou 141 000 kilometrů.

BepiColombo jsou dvě budoucí umělé družice Merkuru a celá mise je společným projektem Evropské kosmické agentury (ESA) a Japonské kosmické agentury (JAXA). ESA vyslala k Merkuru 1200 kg vážící sondu Mercury Planetary Orbiter (MPO) a Japonci přidali malý satelit Mercury Magnetometric Orbiter (MMO) o hmotnosti 255 kg. K Merkuru je pomocí složitých manévrů dopraví modul, který má samozřejmě také svoji zkratku: Mercury Transfer Module (MTM).

Kosmické soulodí BepiColombo křižuje Sluneční soustavou, aby se dostalo k Merkuru.

Mise BepiColombo začala startem ze Země 20. října 2018. Dvojici sond čeká hotová anabáze, při níž doslova brázdí vesmírným prostorem a křižuje od planety k planetě.

Slavný mořeplavec, janovský rodák Cristoforo Colombo, s tím ovšem nemá nic společného. Mise k Merkuru byla pojmenována na počest Giuseppa Colomba, řečeného Bepi (po našem Pepík), italského vědce, který počátkem sedmdesátých let vypočítal, jak pomocí gravitační síly Venuše nasměrovat sondu k Merkuru a jak poté využít gravitace samotného Merkuru k navedení sondy na takovou dráhu, která ji k planetě přivede zpět. Cesta k Merkuru totiž vůbec není jednoduchou záležitostí – musí se dávat setsakramentský pozor, aby sondu neukradlo svou gravitací Slunce. Podle Bepiho výpočtů pak byla naplánována cesta první sondy k Merkuru. Mariner 10 startoval v roce 1974 a po průletu okolo Venuše se ještě třikrát přiblížil k Merkuru. Do ještě docela nedávné doby byly fotografie pořízené Marinerem 10 jedinými snímky povrchu Merkuru, které jsme měli k dispozici.

Na oběžné dráze Merkuru zakotví obě sondy mise BepiColombo až 5. prosince 2025.  Po sedmileté anabázi. Při ní po letošním průletu okolo Země ještě dvakrát využije asistenci Venuše a šestkrát proletí okolo Merkuru.

My se na cíl jejich cesty můžeme podívat právě nyní. Přesněji řečeno na konci května, kdy bude Merkur krátce pozorovatelný nad severozápadním obzorem. A to ve společnosti Venuše.

22. 5. 2020 - na večerní obloze se v červáncích začíná ztrácet Venuše a na chvíli se v její blízkosti objeví Merkur.

Venuši jsme sledovali od začátku roku jako úžasnou a nepřehlédnutelnou Večernici. Její přítomnost na večerní obloze však v květnu končí. Venuše ale rychle proletí mezi Zemí a Sluncem a už koncem června se stane Jitřenkou. S Merkurem to máme složitější. Planeta je tak blízko ke Slunci, že je nejen obtížné k ní navést kosmickou sondu, ale je krajně obtížné Merkur ze Země vůbec pozorovat. Najdeme-li v červáncích nízko na obloze Venuši, můžeme v její blízkosti vyhledat i Merkur. 22. května budou planety v nejmenší vzájemné úhlové vzdálenosti, 24. května se k nim přidá tenoučký srpek Měsíce.

24. 5. 2020 - večer se v blízkosti Venuše a Merkuru objeví už zase dorůstající Měsíc.

 

Autor: Jan Veselý | neděle 3.5.2020 15:30 | karma článku: 12,26 | přečteno: 249x
  • Další články autora

Jan Veselý

Její zářivá jasnost Jitřenka

Planety viditelné očima opustily večerní oblohu a postupně se stěhují na tu ranní, kde se seskupují okolo Venuše, aby na jaře zahrály několik představení pro ranní ptáčata. To je topocentrický pohled na vesmír v březnu 2022.

9.3.2022 v 9:30 | Karma: 11,05 | Přečteno: 340x | Diskuse| Věda

Jan Veselý

Nejmenší z trpaslíků mezi Kuřátky a první Američan

Saturn je nepozorovatelný, ale ostatní planety jsou vidět ráno a Venuše dosáhne nejvyšší jasnosti. Amerika bude slavit 60. výročí svého prvního astronauta na oběžné dráze. To je Topocentrický pohled na vesmír v únoru 2022.

9.2.2022 v 19:00 | Karma: 10,82 | Přečteno: 217x | Diskuse| Věda

Jan Veselý

Krátká epizoda s Merkurem a nekončící Vánoce s Webbem

Webbův teleskop je konečně vesmírný a oblohou se mihnou všechny planety pozorovatelné očima. Vidět jsou Jupiter a Mars, objeví se Venuše, zmizí Saturn, Merkur se objeví i zmizí. To je topocentrický pohled na vesmír v lednu 2022.

7.1.2022 v 19:00 | Karma: 12,57 | Přečteno: 255x | Diskuse| Věda

Jan Veselý

Největší astronomické Vánoce

Planety hřadují na večerní obloze, Webbův teleskop je natankován palivem, vánoční kometární chiméra je na scéně a vrací se letní souhvězdí. To je topocentrický pohled na vesmír v prosinci 2021.

9.12.2021 v 22:22 | Karma: 15,95 | Přečteno: 315x | Diskuse| Věda

Jan Veselý

Trpaslík číslo 1

Na listopadové obloze uvidíme Měsíc na tradiční cestě mez planetami a od fáze k fázi. V souhvězdí Býka můžeme zkusit najít Ceres – první „bývalou planetu“ Sluneční soustavy. To je Topocentrický pohled na vesmír v listopadu 2021.

31.10.2021 v 18:00 | Karma: 10,63 | Přečteno: 241x | Diskuse| Věda
  • Nejčtenější

Studentky rozrušila přednáška psycholožky, tři dívky skončily v nemocnici

25. dubna 2024  12:40,  aktualizováno  14:38

Na kutnohorské střední škole zasahovali záchranáři kvůli skupině rozrušených studentek. Dívky...

Tři roky vězení. Soud Ferimu potvrdil trest za znásilnění, odvolání zamítl

22. dubna 2024,  aktualizováno  14:47

Městský soud v Praze potvrdil tříletý trest bývalému poslanci Dominiku Ferimu. Za znásilnění a...

Školu neznaly, myly se v potoce. Živořící děti v Hluboké vysvobodili až strážníci

22. dubna 2024  10:27

Otřesný případ odhalili strážníci z Hluboké nad Vltavou na Českobudějovicku. Při jedné z kontrol...

Podvod století za 2,4 miliardy. Ortinskému hrozí osm let a peněžitý trest 25 milionů

29. dubna 2024  6:21,  aktualizováno  13:19

Luxusní auta, zlaté cihly, diamanty a drahé nemovitosti. To vše si kupoval osmadvacetiletý Jakub...

Rusové hlásí průlom fronty. Ukrajinská minela jim přihrála klíčové město

24. dubna 2024  11:40,  aktualizováno  15:50

Premium Jako „den průlomů“ oslavují ruští vojenští blogeři pondělní události na doněcké frontě, kde se...

Hromadná nehoda u letiště blokuje Pražský okruh, jedno z aut je na střeše

29. dubna 2024  16:33,  aktualizováno  17:56

Všechny složky integrovaného záchranného systému zasahovaly na 27. kilometru Pražského okruhu, kde...

Řidič auta taženého na laně si zamkl volant, neovladatelný vůz skončil v kolejišti

29. dubna 2024  17:52

K neobvyklé nehodě vyjížděli policisté a hasiči na místo nedaleko Hanušovic na Šumpersku, kde...

Česko a Německo sdílí pohled na válku Ruska proti Ukrajině, řekl Pavel

29. dubna 2024  6:03,  aktualizováno  17:20

Česko a Německo podle prezidenta Petra Pavla sdílí pohled na válku Ruska proti Ukrajině, na...

Čarodějnice bez ohňů? V části Česka vydali zákaz, hrozí požáry

29. dubna 2024  15:14,  aktualizováno  17:02

Ve Středočeském kraji se od úterý nesmí zapalovat oheň, a to ani na zahradách v blízkosti lesa nebo...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

  • Počet článků 71
  • Celková karma 0
  • Průměrná čtenost 597x
Zabývám se popularizací astronomie a příbuzných věd v instituci zvané Hvězdárna a planetárium hl. m. Prahy, takže jsem vlastně učitel bez povinnosti zkoušet, známkovat a udržovat kázeň. Učím fyziku na gymnáziu, kde čelím všem těm povinnostem, od nichž jsem na hvězdárně osvobozen. Kromě fyzikálního pohledu na svět mě zajímá hlasitá hudba (od pankáčů po Šostakoviče), objevování soudobé hudby (tzv. vážné), divadlo, opera, výtvarné umění a historie.