Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Všechny planety a první jarní úplněk

aneb Topocentrický pohled na vesmír v březnu 2019. Měsíc se na své cestě oblohou v březnu před našima očima setká se všemi planetami viditelnými bez dalekohledu. Počátkem března jsou planety dokonce viditelné během jediné noci

Dění na obloze v březnu 2019

Trojice planet na ranní obloze

Na samotném začátku března najdeme Měsíc v červáncích na ranní obloze nízko nad jihovýchodním obzorem ve společnosti Saturnu a Venuše. Opodál, nad jihem, v tu dobu uvidíme také Jupiter. Z pěti planet pozorovatelných prostým okem, bez pomoci dalekohledu, tedy můžeme tři vidět na ranní obloze – nejméně do konce března. Pak se Venuše ztratí ve sluneční záři a znovu se objeví, tentokrát na večerní obloze, až na podzim.

2. 3. 2019 - Měsíc spolu se Saturnem a Venuší ráno na jihovýchodě.

Totéž, co Venuše, ale mnohem rychleji, předvede Měsíc. Po ranní návštěvě mezi planetami se ztratí v červáncích a projde mezi Sluncem a Zemí. Nov nastává 6. března 2019 v 17:03 SEČ. Poté se objeví na večerní obloze v podobě dorůstajícího srpku. Dne 7. března se nízko nad západním obzorem ocitne pouhý den starý Měsíc v blízkosti Merkuru. Úkaz však bude na světlé obloze prakticky nepozorovatelný – období viditelnosti Merkuru na večerní obloze totiž právě končí. Také Merkur zmizí v červáncích a znovu se s ním setkáme až v červnu.

7. 3. 2019 - konjunkce den starého Měsíce a Merkuru ve večerních červáncích nízko nad západním obzorem.

Dvě večerní planety

V prvním březnovém týdnu ale ještě můžeme Merkur nad západním obzorem zahlédnout a o něco výše a jižněji najdeme také Mars. Pětice planet viditelných očima je tak kompletní. Dorůstající Měsíc se pak 11. března večer setká právě s Marsem, v následujících dvou dnech pak s hvězdokupou Plejády a oranžovou hvězdou Aldebaran ze souhvězdí Býka.

11. 3. 2019 - dorůstající Měsíc mezi Marsem, Plejádami a Aldebaranem v souhvězdí Býka.
12. 3. 2019 - dorůstající Měsíc mezi Marsem, Plejádami a Aldebaranem v souhvězdí Býka.
13. 3. 2019 - dorůstající Měsíc mezi Marsem, Plejádami a Aldebaranem v souhvězdí Býka.

První jarní úplněk

Po první čtvrti, která nastává 14. března v 11:27 SEČ, následuje první jarní úplněk. Připadá na 21. března ve 2:43 SEČ. Astronomické jaro letos začíná jen o tři a tři čtvrtě hodiny dříve – tedy 20. března 2019 ve 22:58 SEČ. Tady by bylo na místě zbystřit. Velikonoce jsou ještě daleko – přijdou letos až koncem dubna, jen pár dní před nejzazším možným termínem. Jenže Velikonoční neděle má být první nedělí, jež nastane po prvním jarním úplňku. A když tedy první jarní úplněk nastává 21. března, proč není neděle velikonoční 24. března?

Řešení si nechám do příštího blogu. Nepochybuji, že řada čtenářů je zná, třeba se tady rozproudí zajímavá diskuse. Napovím jen, že to souvisí s tím, proč pravoslavní křesťané mají Velikonoce většinou jindy než katolíci, a tudíž i s bludem, který se o začátku jara učí děti ve školách už čtyři století.

Nechme ale politiky a vraťme se k dění na obloze. Měsíc couvající do poslední čtvrti mine Antares, nejjasnější hvězdu souhvězdí Štíra, a planetu Jupiter. Vytvoří při tom živý obraz, který budeme moci sledovat mezi 25. a 27. březnem, vždy ve druhé polovině noci. Ona poslední čtvrt nastane 28. března v 5:09 SEČ.

Měsíc se pak 29. března, podruhé v tomto kalendářním měsíci, přiblíží k Saturnu, jejž ovšem Venuše už definitivně opustila. Ač nerad, skončím toto povídání o dění na obloze zase politikou. Poslední březnový den opět spácháme ten nesmysl s šibováním ručiček a displejů hodin. Ve dvě hodiny ráno tomu najednou začneme říkat tři hodiny letního času. S létem to celé ovšem nemá nic společného, to je ještě daleko. A navíc s tím podivně ujetým čašem budeme nuceni vydržet až do poloviny podzimu. Krycí název „letní“ ve spojení se zcela zavádějícím označením normálního středoevropského času za „zimní“ ovšem nyní slouží k manipulaci s masami.  Ve skutečnosti se u nás to, co bychom mohli nazvat zimním časem, tedy posun hodin v zimním období oproti normálnímu plynutí času, které je dané otáčením Země, v němž žádné skoky vpřed a vzad neexistují, nikdy nepoužívalo. To divné spojení se (jistě zcela náhodou) vynořilo až v poslední době, kdy se konečně začalo vážně diskutovat o tom, že se, aspoň v Evropě a aspoň v této věci, konečně blbnout přestane.

Už aby to bylo. A už aby bylo konečně taky to léto.

Autor: Jan Veselý | čtvrtek 28.2.2019 16:20 | karma článku: 15,95 | přečteno: 501x
  • Další články autora

Jan Veselý

Její zářivá jasnost Jitřenka

Planety viditelné očima opustily večerní oblohu a postupně se stěhují na tu ranní, kde se seskupují okolo Venuše, aby na jaře zahrály několik představení pro ranní ptáčata. To je topocentrický pohled na vesmír v březnu 2022.

9.3.2022 v 9:30 | Karma: 11,05 | Přečteno: 340x | Diskuse| Věda

Jan Veselý

Nejmenší z trpaslíků mezi Kuřátky a první Američan

Saturn je nepozorovatelný, ale ostatní planety jsou vidět ráno a Venuše dosáhne nejvyšší jasnosti. Amerika bude slavit 60. výročí svého prvního astronauta na oběžné dráze. To je Topocentrický pohled na vesmír v únoru 2022.

9.2.2022 v 19:00 | Karma: 10,82 | Přečteno: 217x | Diskuse| Věda

Jan Veselý

Krátká epizoda s Merkurem a nekončící Vánoce s Webbem

Webbův teleskop je konečně vesmírný a oblohou se mihnou všechny planety pozorovatelné očima. Vidět jsou Jupiter a Mars, objeví se Venuše, zmizí Saturn, Merkur se objeví i zmizí. To je topocentrický pohled na vesmír v lednu 2022.

7.1.2022 v 19:00 | Karma: 12,57 | Přečteno: 255x | Diskuse| Věda

Jan Veselý

Největší astronomické Vánoce

Planety hřadují na večerní obloze, Webbův teleskop je natankován palivem, vánoční kometární chiméra je na scéně a vrací se letní souhvězdí. To je topocentrický pohled na vesmír v prosinci 2021.

9.12.2021 v 22:22 | Karma: 15,95 | Přečteno: 315x | Diskuse| Věda

Jan Veselý

Trpaslík číslo 1

Na listopadové obloze uvidíme Měsíc na tradiční cestě mez planetami a od fáze k fázi. V souhvězdí Býka můžeme zkusit najít Ceres – první „bývalou planetu“ Sluneční soustavy. To je Topocentrický pohled na vesmír v listopadu 2021.

31.10.2021 v 18:00 | Karma: 10,63 | Přečteno: 241x | Diskuse| Věda
  • Nejčtenější

Tři roky vězení. Soud Ferimu potvrdil trest za znásilnění, odvolání zamítl

22. dubna 2024,  aktualizováno  14:47

Městský soud v Praze potvrdil tříletý trest bývalému poslanci Dominiku Ferimu. Za znásilnění a...

Moderní lichváři připravují o bydlení dlužníky i jejich příbuzné. Trik je snadný

18. dubna 2024

Premium Potřebujete rychle peníze, pár set tisíc korun a ta nabídka zní lákavě: do 24 hodin máte peníze na...

Takhle se mě dotýkal jen gynekolog. Fanynky PSG si stěžují na obtěžování

21. dubna 2024  16:37

Mnoho žen si po úterním fotbalovém utkání mezi PSG a Barcelonou postěžovalo na obtěžování ze strany...

Školu neznaly, myly se v potoce. Živořící děti v Hluboké vysvobodili až strážníci

22. dubna 2024  10:27

Otřesný případ odhalili strážníci z Hluboké nad Vltavou na Českobudějovicku. Při jedné z kontrol...

Prezident Petr Pavel se zranil v obličeji při střelbě ve zbrojovce

19. dubna 2024  15:44

Prezident Petr Pavel se při střelbě na střelnici v uherskobrodské České zbrojovce, kam zavítal...

Poslední mrazivá noc. Od pátku se bude oteplovat, v neděli se vrátí letní teploty

25. dubna 2024  6:32

Ve čtvrtek budou ještě teploty podprůměrné a na horách může sněžit. V pátek ráno dokonce hrozí na...

Rusko vyrábí víc zbraní, než potřebuje na Ukrajině, varoval německý ministr

25. dubna 2024  6:13

Rusko podle odhadů německého ministra obrany Borise Pistoriuse už vyrábí více zbraní a munice než...

Nejednáme. Na obzoru je stávka soudních pracovníků, požadují vyšší platy

25. dubna 2024

Premium Odvádějí vysoce odbornou práci, musejí skládat speciální zkoušky, někdy sami vypracovávají drobná...

ANALÝZA: Pokroková nenávist k Židům. Jak se z univerzit v USA staly filiálky Hamásu

25. dubna 2024

Premium Na elitních amerických univerzitách vyhánějí Židy takovým stylem, že to tam vypadá jako v Německu...

Quality Hotel Brno Exhibition Centre
RECEPČNÍ

Quality Hotel Brno Exhibition Centre
Jihomoravský kraj
nabízený plat: 30 550 - 30 550 Kč

  • Počet článků 71
  • Celková karma 0
  • Průměrná čtenost 597x
Zabývám se popularizací astronomie a příbuzných věd v instituci zvané Hvězdárna a planetárium hl. m. Prahy, takže jsem vlastně učitel bez povinnosti zkoušet, známkovat a udržovat kázeň. Učím fyziku na gymnáziu, kde čelím všem těm povinnostem, od nichž jsem na hvězdárně osvobozen. Kromě fyzikálního pohledu na svět mě zajímá hlasitá hudba (od pankáčů po Šostakoviče), objevování soudobé hudby (tzv. vážné), divadlo, opera, výtvarné umění a historie.