Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Planety v řadě za sebou..

..po obloze tiše jdou. Aneb Topocentrický pohled na vesmír v srpnu 2018. Na obloze nyní můžeme během noci uvidět čtyři planety. Koncem měsíce dokonce pět. Tedy všechny, jež jsou pozorovatelné bez dalekohledu. A mnoho dalšího..

Když se dnes večer okolo 21.30 rozhlédneme po obloze z nějakého místa dalekého rozhledu, můžeme spatřit dokonce čtyři planety najednou: Venuši, Jupiter, Saturn a Mars. Z těch viditelných očima chybí jen Merkur, který bude pozorovatelný až na samém konci prázdnin.

Cesta Slunce a planet

A hlavně můžeme krásně vidět, jak jsou planety uspořádány všechny pěkně za sebou. Když je spojíme myšlenou čarou, vykreslí na obloze elegantní oblouk táhnoucí se od východu přes jih až na západ. Po stejné cestě se pohybuje také Slunce – je to vlastně průmět oběžné dráhy Země mezi souhvězdí. A protože se všechny planety Sluneční soustavy pohybují přibližně ve stejné rovině, pochodují Slunce a planety po obloze takto v řadě za sebou.

Srpen 2018 - planety seřazené podél ekliptiky

Čára vykreslená na obrázku se jmenuje ekliptika a to slovo vyjadřuje, že právě podél ní dochází k zatměním Slunce a Měsíce (anglické slovo eclipse tuto souvislost napovídá lépe). Od ekliptiky se výrazněji vzdálil jen Mars. To je tím, že je teď velmi blízko k Zemi, a tak je díky perspektivě i poměrně malý sklon jeho dráhy docela znát.

Venuše je vidět jenom večer - jako jasná hvězda nízko nad západním obzorem. Také Jupiter na jihozápadě je docela jasný, Mars na jihovýchodě je počátkem letošního srpna stále ještě nejjasnější, jak umí být. A jako jediná z planet je teď Mars vidět po celou noc. Saturn na jihu naopak příliš jasný není. Snadno se splete s hvězdami v okolí, tedy v souhvězdí Střelce. Planety od hvězd odlišíme podle toho, že svítí klidnějším světlem, Mars je navíc zbarven výrazně do oranžova.

Slzy svatého Vavřince

10. 8. má svátek svatý Vavřinec – správce chrámového pokladu za papeže Sixta II, který místo toho, aby poklad vydal císaři, raději jej rozdal chudým, za což byl 10. srpna 258 umučen. Podrobnosti jsou podle legendy natolik drsné, že je rád vynechám.

Svatý Vavřinec v ráji, tedy Slovenském ráji, v Hrabušicích

Lidé si všimli, že okolo svátku sv. Vavřince začínají „padat hvězdy“, začali jim říkat slzy svatého Vavřince. Ve skutečnosti se jedná o meteory – světelné záblesky, jež za sebou zanechávají zrnka prachu komety Swift-Tuttle, která se pravidelně, každý rok v srpnu, střetávají se Zemí.

Dění na obloze v srpnu 2018 (s výhledem do 2135 a 2433)

Na obloze nám meteory zdánlivě vylétají ze souhvězdí Persea, a proto jim astronomové říkají Perseidy. Protože jich za hodinu proletí několik desítek, v maximu až stovka, mluvíme o meteorickém roji. Maximum meteorického roje Perseid letos připadá na noc z 12. na 13. srpen, ale zvýšenou aktivitu můžeme pozorovat už nyní a potrvá ještě určitě do 15. či 16. srpna.

Je dobré být na místě, kde je co nejmenší světelné znečištění a dobrý výhled na celou oblohu. Žádný dalekohled nepotřebujeme, meteory roje Perseid jsou vidět očima. A letos je navíc obrovskou výhodou, že nebude rušit světlo Měsíce. Ten je 4. srpna 2018 ve 20.18 SELČ v poslední čtvrti a 11. srpna v 11.57 v novu. Díky tomu bude na obloze až ke konci období Perseid a bude vidět jen chvíli večer v podobě dorůstajícího srpku. Do první čtvrti Měsíc doroste 18. srpna v 9.48 a úplněk nastane 26. srpna ve 13.56 SELČ.

Během své pouti mezi souhvězdími Měsíc také postupně potká všechny planety na ekliptice. Mezi 17. a 23. srpnem projde okolo Jupiteru, Saturnu a Marsu. Takto to bude vypadat 21. srpna ve 21 hodin letního času:

21. 8. 2018 - Měsíc mezi Saturnem a Marsem

Třetí zatmění

Vraťme se ještě k srpnovému novu. Ten bude sám o sobě také pozoruhodný. Nastává při něm zatmění Slunce. Pouze částečné a od nás nepozorovatelné, ale stačí se vydat například do Skandinávie nebo do Ruska.

11. 8. 2018 - částečné zatmění Slunce pozorovatelné ve Skandinávii a v Rusku

Toto zatmění patří do série saros číslo 155 a je teprve šesté z celkem 71 zatmění, která tato série obsahuje. Pro nás je zajímavé také to, že v pořadí 29. zatmění série saros 155 v roce 2433 bude pozorovatelné z našeho území jako úplné (tuto informaci uvádím především pro ty, kterým by náhodou uniklo úplné zatmění v roce 2135 – víc možností nám příroda v nejbližších pěti stoletích, alespoň pokud jde o naše současné území, nenabídne). 

Je dobré plánovat s předstihem, a proto přidávám obrázky, jež do googlovských map generuje internetová aplikace francouzského astronoma Xaviera Jubiera:

7. 10. 2135 - mapa České republiky s vyznačením území, z nějž bude pozorovatelné úplné zatmění Slunce
10. 4. 2433 - mapa České republiky s vyznačením území, z nějž bude pozorovatelné úplné zatmění Slunce

A kromě toho je toto zatmění zajímavé tím, že je vlastně už třetí v rychlém sledu za sebou. Minule jsem tady psal o zatmění Slunce 13. července 2018, v paměti máme ještě zatmění Měsíce 27. července, a po čtrnácti dnech tu máme třetí zatmění. Tato situace není úplně běžná. Zatmění nastávají, když se Měsíc ocitne na ekliptice, v tzv. uzlu, tedy v místě, kde jeho dráha protíná již popisovanou ekliptiku. A když už poblíž uzlu své dráhy Měsíc je, nastanou zpravidla dvě zatmění po sobě – jedno sluneční a jedno měsíční. Tentokrát se tedy stihla tři.

Pátá planeta

Bez dalekohledu můžeme z planet Sluneční soustavy pozorovat na pozemské obloze jen Merkur, Venuši, Mars, Jupiter a Saturn – pouhých pět kousků. Jak už víme, čtyři z nich jsou na začátku srpna vidět dokonce v jediném okamžiku, večer okolo 21.30. Na konci srpna se ráno na východě vynoří z červánků ještě Merkur.

27. 8. 2018 - Merkur na ranní obloze

Během noci tedy budeme moci pozorovat:

  • večer Venuši
  • v první polovině noci Jupiter
  • po téměř celou noc kromě rána Saturn
  • úplně celou noc Mars
  • ráno před východem Slunce Merkur

Hvězdy Pollux (ze souhvězdí Blíženců) a Prokyon (z Malého psa), které okolo Merkuru vidíme na simulaci z programu Stellarium, už jsou zimní. Omlouvám se dětem a kolegům učitelům za tu srážku s tvrdou realitou – na konci srpna nejen končí prázdniny, ale na obloze se už hlásí zima. Snad nám ten zážitek z pozorování všech pěti planet viditelných očima zlepší náladu nejméně na celý podzim.

Autor: Jan Veselý | sobota 4.8.2018 22:22 | karma článku: 21,68 | přečteno: 2511x
  • Další články autora

Jan Veselý

Její zářivá jasnost Jitřenka

Planety viditelné očima opustily večerní oblohu a postupně se stěhují na tu ranní, kde se seskupují okolo Venuše, aby na jaře zahrály několik představení pro ranní ptáčata. To je topocentrický pohled na vesmír v březnu 2022.

9.3.2022 v 9:30 | Karma: 11,05 | Přečteno: 340x | Diskuse| Věda

Jan Veselý

Nejmenší z trpaslíků mezi Kuřátky a první Američan

Saturn je nepozorovatelný, ale ostatní planety jsou vidět ráno a Venuše dosáhne nejvyšší jasnosti. Amerika bude slavit 60. výročí svého prvního astronauta na oběžné dráze. To je Topocentrický pohled na vesmír v únoru 2022.

9.2.2022 v 19:00 | Karma: 10,82 | Přečteno: 217x | Diskuse| Věda

Jan Veselý

Krátká epizoda s Merkurem a nekončící Vánoce s Webbem

Webbův teleskop je konečně vesmírný a oblohou se mihnou všechny planety pozorovatelné očima. Vidět jsou Jupiter a Mars, objeví se Venuše, zmizí Saturn, Merkur se objeví i zmizí. To je topocentrický pohled na vesmír v lednu 2022.

7.1.2022 v 19:00 | Karma: 12,57 | Přečteno: 255x | Diskuse| Věda

Jan Veselý

Největší astronomické Vánoce

Planety hřadují na večerní obloze, Webbův teleskop je natankován palivem, vánoční kometární chiméra je na scéně a vrací se letní souhvězdí. To je topocentrický pohled na vesmír v prosinci 2021.

9.12.2021 v 22:22 | Karma: 15,95 | Přečteno: 315x | Diskuse| Věda

Jan Veselý

Trpaslík číslo 1

Na listopadové obloze uvidíme Měsíc na tradiční cestě mez planetami a od fáze k fázi. V souhvězdí Býka můžeme zkusit najít Ceres – první „bývalou planetu“ Sluneční soustavy. To je Topocentrický pohled na vesmír v listopadu 2021.

31.10.2021 v 18:00 | Karma: 10,63 | Přečteno: 241x | Diskuse| Věda
  • Nejčtenější

Tři roky vězení. Soud Ferimu potvrdil trest za znásilnění, odvolání zamítl

22. dubna 2024,  aktualizováno  14:47

Městský soud v Praze potvrdil tříletý trest bývalému poslanci Dominiku Ferimu. Za znásilnění a...

Studentky rozrušila přednáška psycholožky, tři dívky skončily v nemocnici

25. dubna 2024  12:40,  aktualizováno  14:38

Na kutnohorské střední škole zasahovali záchranáři kvůli skupině rozrušených studentek. Dívky...

Takhle se mě dotýkal jen gynekolog. Fanynky PSG si stěžují na obtěžování

21. dubna 2024  16:37

Mnoho žen si po úterním fotbalovém utkání mezi PSG a Barcelonou postěžovalo na obtěžování ze strany...

Školu neznaly, myly se v potoce. Živořící děti v Hluboké vysvobodili až strážníci

22. dubna 2024  10:27

Otřesný případ odhalili strážníci z Hluboké nad Vltavou na Českobudějovicku. Při jedné z kontrol...

Prezident Petr Pavel se zranil v obličeji při střelbě ve zbrojovce

19. dubna 2024  15:44

Prezident Petr Pavel se při střelbě na střelnici v uherskobrodské České zbrojovce, kam zavítal...

Z mrazu konečně do tepla. Už dnes bude 17 stupňů, o víkendu i přes 20

26. dubna 2024  8:21

Chlad a mráz zřejmě končí. Meteorologové avizují už na pátek teploty přes patnáct stupňů, o víkendu...

Ukrajinci dočasně stahují tanky Abrams. Jsou zranitelné při nasazení dronů

26. dubna 2024  8:01

Ukrajina dočasně stáhla z boje americké tanky Abrams M1A1, které se ukázaly být zranitelné při...

„Smrt režimu.“ Za nápis si má nezletilá ruská studentka odpykat 3,5 roku

26. dubna 2024  6:20

Ruský vojenský soud odsoudil žákyni desáté třídy, sedmnáctiletou Ljubov Lizunovovou ke 3,5 roku...

Zavolíme! Kandidáti do eurovoleb se utkají v debatě vysílané i studentům škol

26. dubna 2024  5:42

Šest kandidátů pro volby do Evropského parlamentu přijalo účast v debatě Zavolíme!, která bude...

Slož puzzle a vyhraj jedinečné dárky od značky BEBELO
Slož puzzle a vyhraj jedinečné dárky od značky BEBELO

Každý den po celý tento týden můžete vyhrávat jedinečné dárky od značky BEBELO.

  • Počet článků 71
  • Celková karma 0
  • Průměrná čtenost 597x
Zabývám se popularizací astronomie a příbuzných věd v instituci zvané Hvězdárna a planetárium hl. m. Prahy, takže jsem vlastně učitel bez povinnosti zkoušet, známkovat a udržovat kázeň. Učím fyziku na gymnáziu, kde čelím všem těm povinnostem, od nichž jsem na hvězdárně osvobozen. Kromě fyzikálního pohledu na svět mě zajímá hlasitá hudba (od pankáčů po Šostakoviče), objevování soudobé hudby (tzv. vážné), divadlo, opera, výtvarné umění a historie.