Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Něco končí a něco začíná – PF 2017

29. 12. 2016 0:54:15
Rok 2017 začíná sice o sekundu později, ale na obloze dějí věci už na Silvestra. Nemyslím ohňostroj, ale něco tak nenápadného, že potřebujeme dalekohled, abychom to vůbec zahlédli. Ale pokud se zadaří, bude to mimořádný zážitek.

S tím odloženým začátkem roku 2017 jsem to myslel vážně – více o tom na astro.cz. Přestupné sekundy se, na rozdíl od ohňostroje, a fronty na záchytce, neopakují každý rok. A ještě méně často se přiblíží na obloze dvě planety tak těsně k sobě, jako to udělají 1. ledna 2017 Mars a Neptun. V nejmenší úhlové vzdálenosti pouhých několika obloukových minut se ocitnou okolo osmé hodiny ranní. Simulace programem Stellarium obsahuje čáry souřadnic (sever je nahoře), přičemž ty vodorovné jsou od sebe vzdáleny po pěti minutách:

Tak z toho, vážení přátelé, neuvidíme vůbec nic. Ne kvůli následkům bouřlivých oslav, ale prostě proto, že v osm hodin ráno bude už světlo a planety budou navíc hluboko pod naším obzorem. Od nás však budeme moci pozorovat, jak se Mars k Neptunu přibližuje během silvestrovského večera. Při troše soustředění bude vidět, že se opravdu přibližuje Mars. Oběžná doba Neptunu okolo Slunce totiž činí 165 roků, takže pohyb planety mezi hvězdami je nepatrný. Mars to okolo Slunce stihne za necelé dva roky, což nám může také připadat jako docela dlouhá doba, v dalekohledu, zvlášť když máme s čím porovnávat, je ale pohyb Marsu docela znát.

Mars je vidět očima jako nápadně oranžová hvězda, svítí nad jihozápadním obzorem. Pokud jej na Silvestra večer najdeme, můžeme se pokusit Neptun identifikovat v dalekohledu – bude severovýchodně, v nepřevracejícím dalekohledu „vlevo nahoře“, od Marsu. A během noci, než planety po 21. hodině zapadnou, budeme moci sledovat, jak se blíží. Stačí občas. Nad obzorem bude také Venuše, která bude těm dvěma poněkud kazit show, neboť na sebe bude strhávat pozornost svou mnohem vyšší jasností.

Venuše se k Neptunu přiblíží také, a to 12. ledna. Ale o tom zase příště, kdy pohled na lednovou oblohu rozšíříme o Měsíc a další zajímavé objekty. Podrobnější povídání o dění na naší obloze v průběhu celého roku 2017 je už teď k nalezení v mém posledním článku na blogu, jejž jsem si vedl na stránkách bigbloger.lidovky.cz...

... Jenže končí nejen rok 2016. Skončilo a končí toho mnohem více. Jeden můj kamarád to už nevydržel a na svém facebooku požádal rok 2016, aby už přestal kosit. Nechci tady nic přidávat k výčtům celebrit, jichž v roce 2016 odešlo na první pohled výjimečně mnoho. Jen povzdechnu nad tím, že jistě odešla i spousta lidí, kteří budou svým blízkým a svým kamarádům chybět úplně stejně, jen o nich, na rozdíl od protagonistů zábavního průmyslu, v bulváru nikdy nic nenapsali. Chci však zalitovat toho, že rok 2016 „zkosil“ také sesterský Bigbloger na serveru lidovky.cz.

Tam se mi stalo, že mě redakce rubriky věda vyzvala k blogování o prázdninách roku 2009. S úkolem psát nejen o svém oboru, ale pouštět se i do jiných témat – společenských, kulturních a třeba i politických. Tehdy se mi otevřel úplně nový svět, který jsem postupně ohmatával a objevoval. A nějak mě to začalo bavit. Tak moc, že když se teď „z technických důvodů“ Bigbloger zavírá, nechce se mi končit, i když bych si vlastně mohl oddychnout, protože takový blog je časožrout nenasytný. To zdejší zkušení blogeři jistě vědí nejlépe, ale kvalitní pláč na nesprávném hrobě je mojí parádní disciplínou, tak mi, prosím, odpusťte, že ji provozuji hned v prvním zdejším pokusu.

A tak se přesouvám na blog.idnes.cz. A zběžným pohledem na frontu článků na hlavní straně zjišťuji, že všichni dobří známí už tu dávno jsou. Pustím se tedy i já do nového začátku. Své pravidelné čtenáře tedy snad potěším radostným: „Jedeme dál.“ A doufám, že nebudu nudit a získám i Vás nové.

Před psaním dnešního textu jsem si předsevzal, že se pokusím udržet svého kopyta (astronomie). Neudržel. Tato disciplína (neschopnost se udržet kopyta) mi ostatně jde také docela dobře. Tak na závěr aspoň to v titulku slíbené přání PF 2017 (je astronomické):

Autor: Jan Veselý | čtvrtek 29.12.2016 0:54 | karma článku: 10.34 | přečteno: 236x

Další články blogera

Jan Veselý

Bejvalky v opozici

aneb Topocentrický pohled na vesmír v červenci 2017. Na světlé letní obloze se vyjímají planety a Měsíc, jejichž vzájemná setkání se v červenci dvakrát zopakují. Oněmi bejvalkami jsou pak tělesa, jež mezi planety patřívala, ale...

30.6.2017 v 12:00 | Karma článku: 10.65 | Přečteno: 310 | Diskuse

Jan Veselý

Oběti letních červánků

aneb Topocentrický pohled na vesmír v červnu 2017. Večer je na obloze Jupiter, po celou noc Saturn a ráno na východě Venuše. Celonoční červánky ale většině nebeských objektů uberou na slávě. Na tmu budeme (marně) čekat až do rána.

30.5.2017 v 17:30 | Karma článku: 9.97 | Přečteno: 219 | Diskuse

Jan Veselý

Saturnův slunovrat

aneb Topocentrický pohled na vesmír v květnu 2017. Na Saturnu a okolo něj se dějí mimořádné věci. I pohled na oblohu ze Země slibuje v květnu několik zajímavých událostí.

28.4.2017 v 21:00 | Karma článku: 11.22 | Přečteno: 294 | Diskuse

Jan Veselý

Zase už nejjasnější

jenže tentokrát ráno, aneb Topocentrický pohled na vesmír v dubnu 2017. Dubnová obloha nepatří jen Venuši, zahlédnout můžeme také Merkur, celou noc je vidět Jupiter a zajímavý kousek předvede i Měsíc.

30.3.2017 v 19:00 | Karma článku: 16.73 | Přečteno: 343 | Diskuse

Další články z rubriky Věda

Věda potřebuje nejen peníze, ale i efektivní způsob vyhodnocování

Cílem základního výzkumu je poznat něco nového o přírodě, vyřešit určitou záhadu, a to často bez ohledu na bezprostřední využití takových objevů.

27.7.2017 v 9:54 | Karma článku: 7.08 | Přečteno: 148 | Diskuse

Dana Tenzler

Hvězdy, které vyrábí … podmínky pro život. Mira.

Jednou je vidět, pak se schová. Rudý obr Mira vykazuje enormní změny jasnosti. Kromě toho do svého okolí odhazuje chemické prvky, ze kterých by jednou mohl vzniknout život. (délka blogu 5 min.)

27.7.2017 v 8:00 | Karma článku: 17.25 | Přečteno: 291 | Diskuse

Jan Fikáček

Jsme mrchožrouti nekonečna

Nekonečno znamená snad pro všechny lidi tajemno a ztělesnění vědy. Proto možná některé překvapí, že ty nejzásadnější vědecké objevy nemohou vznikat jinak, než že nějaké, do té doby samozřejmé nekonečno, zničí.

25.7.2017 v 9:07 | Karma článku: 21.03 | Přečteno: 388 | Diskuse

Dana Tenzler

Proč se vám spíš vyleje káva bez pěny, než káva s pěnou?

„Nic vás neprobudí po ránu tak, jako čerstvě uvařená káva, kterou vylijete na klávesnici počítače,“ říká jedno ověřené přísloví. Káva s pěnou se nevyleje. Jak vytvořit optimální pěnu do kávy? (délka blogu 6 min.)

24.7.2017 v 8:00 | Karma článku: 18.45 | Přečteno: 431 | Diskuse

Jakub Kouřil

Význam Nesmyslu

Věda narazila na skleněnou zeď. V kvantovém světě se čas rozpouští zároveň do obou směrů. Říkáte si, co je mi po mikrosvětě! Žiji tady v hmatatelném a krásném vesmíru, uchopuji hmotu a krájím ji na kousky...

23.7.2017 v 10:22 | Karma článku: 9.15 | Přečteno: 389 | Diskuse
Počet článků 12 Celková karma 0.00 Průměrná čtenost 369

Zabývám se popularizací astronomie a příbuzných věd v instituci zvané Hvězdárna a planetárium v Hradci Králové, takže jsem vlastně učitel bez povinnosti zkoušet, známkovat a udržovat kázeň. Učím fyziku na gymnáziu, kde čelím všem těm povinnostem, od nichž jsem na hvězdárně osvobozen. Kromě fyzikálního pohledu na svět mě zajímá hlasitá hudba (od pankáčů po Šostakoviče), objevování soudobé hudby (tzv. vážné), divadlo, opera, výtvarné umění a historie.Najdete na iDNES.cz

mobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.